
Ha felébredek
reggel az ablakomon
a nap beköszön
acsala
Az izom az állati és emberi szervezetek egy szövetfélesége. Nyugalomban puha, ingerlés hatására összehúzódik, megnyúlik, illetve megfeszül. Mindegyikben az aktin és a miozin található meg, mint alkotórész. Mindegyik ingerlés hatására összehúzódik és hosszúkás alakú sejtekből álló rostokból épül fel.
A vázizomzatot alkotja. Akaratlagosan tudjuk irányítani. Nevét onnan kapta, hogy a benne lévő fehérjerostok (filamentumok) harántcsíkolt elrendeződést mutatnak. A harántcsíkolt izom rostjai gyors és erőteljes összehúzódásra képesek, de gyorsan fáradnak. A rostokat kötőszövet (perimysium) fogja össze köteggé, a kötegeket (fasciculusok) védelmet nyújtó kötőszövetes burok (epimysium) fogja körül. A rostszálak közti kötőszövet tartalmazza az ereket és az idegeket. A boltban amikor húst veszünk igaziból az izmot vesszük meg!
Csak az érfalakban és a belső szervek falában található, mint például a bélrendszerben és a húgyhólyagban. A rostok rövidek, orsó alakúak, lemezes elrendezésűek. A vegetatív idegrendszer irányítja. Nem fáradékony izomfajta. A kötőszövetben futnak az erek és az idegek. A simaizom szövettani egysége az egymagvú, vékony orsó alakú simaizomsejt(myocyta),amely hosszúsága az előfordulási helytől függ. Az elnyúlt sejt a közepén a legvastagabb, innen mindkét vége felé fokozatosan vékonyodik. A pálcika alakú sejtmag az orsó közepén helyezkedik el. A citoplazmát egyenletes(közepesen eosinphil)festődés jellemzi, harántcsíkolat nem figyelhető meg. A sejtmembrán alatt adhéziós plakk molekulák találhatók, amelyek feladata az aktinfilamentumok kötegeinek a sejtmembrán belső felszínéhez való horgonyzása. A membrán kis palackszerű betüremkedéseit caveolának nevezik, amelyet e membrán belső oldalán a kaveolin nevű fehérje fed be.
Szerkezete hasonló a harántcsíkolt izomhoz. A vegetatív idegrendszer működteti, rendelkezik saját ritmusszabályzóval. Nem fáradékony. A szívizom rendelkezik a harántcsíkolt és a sima izom jó tulajdonságaival, tehát nagy munkát is képes hosszan és hatásosan kifejteni. A szívizom egyik elváltozása a szívizomgörcs, amely az izom begörcsölését jelenti, amely gyakran halálos kimenetelű lehet.
A görcs egy izom vagy izomcsoport hirtelen, rövid, rendszerint fájdalmas összehúzódása.
Görcsök gyakran előfordulnak egészséges emberekben, különösen kimerítő terhelés alatt vagy után. Középkorú és idős embereknél általában enyhe terhelés után vagy pihenés során is jelentkeznek. Olykor alvás közben alakul ki a lábizmok görcse. Rendszerint a lábszár és lábfejizmokat érinti a fájdalmas izomgörcs, mely a lábfejet és a lábujjakat lefelé görbíti.
Az izmok nem megfelelő vérellátása is okozhat görcsöket. Előfordulhatnak például étkezés után, amikor a vér áramlása inkább az emésztőrendszerbe irányul, mint az izmokba. Elektrolitok, pl. a kálium alacsony vérszintje szintén kiválthat görcsöket. A káliumszintet bizonyos vízhajtók szedése vagy kiszáradás is csökkentheti.
A görcsök általában megelőzhetőek, ha kerülik a terhelést közvetlenül étkezés után és ha a terhelés vagy a lefekvés előtt az izmokat óvatosan megnyújtják. A nyújtással az izmok és az inak rugalmasabbá tehetők, így kisebb a valószínűsége a spontán összehúzódásoknak. A koffein (pl. kávé vagy csokoládé formájában) és a dohányzás kerülése szintén segíthet a görcsöket megelőzni. Az élénkítő szerek, így az efedrin vagy a pszeudoefedrin (sok, recept nélkül kapható orrcsepp alkotórésze) alkalmazása is kerülendő görcshajlam esetén. Terhelés után sok folyadék (különösen kálium tartalmú üdítők) fogyasztása szintén segíthet.
A legtöbb javasolt görcsoldó szer (így a kinin szulfát, a magnézium karbonát és a benzodiazepinek, pl. a diazepám is) nem bizonyult hatékonynak, és mellékhatásokkal jár. A kálciumpótlás jól tolerálható, de ez sem igazán hatékony. A mexiletin olykor segít, azonban sok mellékhatása van.
A különböző buddhista iskolák számos Buddhát, azaz megvilágosodott lényt tartanak számon, a közismert alak - és egyes iskolák szerint az eddigi legutolsó Buddha - azonban Sziddhártha Gautáma, aki a Kr. e. 7. vagy 6. században született a Himalája egyik uralkodójának fiaként. Eleinte uralkodónak nevelték, de 29 évesen ráunt a fényűző életmód hiábavalóságára és úgy döntött, útnak indul, hogy meglelje a megvilágosodást. Aszkézisában középutat választott: lemondott a fényűzésről, de a teljes önsanyargatásról is. Végül 49 nap meditáció után megvilágosodott és kidolgozta tanításának alapjait, melynek lényege: csak helyes élettel léphetünk ki a lélek örök körforgásából.
Egy buddhista tanítás szerint egy szerzetes hosszú zarándokútra indult, hogy felkutassa Buddhát. Évekig kutatta a nyomát, míg végül olyan földre vetődött, ahol állítólag maga Buddha is élt. Útja során egy folyóhoz ért, és miközben a révész a csónakot hajtotta, a szerzetes körbepillantott. Észrevette, hogy valami feléjük úszik a vízen. Ahogy a valami egyre közelebb ért, a szerzetes rájött, hogy egy emberi testet sodor a víz. Amikor a test olyan közel úszott, hogy szinte már meg lehetett érinteni, a szerzetes hirtelen felismerte, hogy a tetem a sajátja volt. Elvesztette az önuralmát és ordítani kezdett önmagára, amint mozdulatlanul és élettelenül tovaúszott a folyó sodrával. Ez a pillanat volt megszabadulásának kezdete.
A csikung az ősi kínai kultúra egyik olyan kincse, amely nem vesztette el létjogosultságát a modern technikai fejlődés közepette. Sőt, még nagyobb szükség van rá, mint valaha. Segít megőrizni lelki egyensúlyunkat, megtalálnunk azokat a mélyebb értékeket, amelyek életünket teljessé teszik.
A csikung több ezer éves történelme során több ezer válfaja fejlődött ki. Vannak buddhista és taoista csikungok. Vannak olyanok, amelyek a harcművészetekhez kötődnek és a testet erőssé, az ütésekkel rúgásokkal szemben ellenállóvá teszik. Vannak gyógyító, orvosi gyakorlatok. Vannak statikusak és dinamikusak, meditatív jellegűek és fárasztó tornák. Ám mindben közös a test meridián-rendszerének, a jin-jang elvnek, valamint az öt elem tanának az ismerete és gyakorlati használata.
A csit fordítják levegőnek, légzésnek, fuvallatnak is. Ez igaz is, hiszen csi, levegő, légzés nélkül nincs élet, legalábbis emberi élet. De az a csi, amiről a legtöbb csikung beszél, ennél több. Azt az életerőt nevezik így, amely megtalálható mindenhol és mindenben, a földben, a levegőben, a vízben, a fák leveleiben. A születéskor kapott csit pazaroljuk el életünk során a negatív érzelmekkel, a helytelen életmóddal, a rossz táplálkozással. És ezt igyekszünk pótolni szellemi fejlődéssel, a megfelelő életvitellel, a lelki békével, a csikung különleges gyakorlataival.
A csi olyan, akár az elektromos áram. Láthatatlan (a legtöbb ember számára), mindössze a hatása érezhető. Harcművészeti bemutatókon mesterek hihetetlen produkciókra képesek a csi összegyűjtésével és irányításával. Mások gyógyítanak vele, vagy saját betegségeikkel veszik fel a harcot. A csikunggal komolyan foglalkozók általában kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak, optimistábbak lesznek.
A csi és az egészség: A régi keleti felfogás szerint a betegségek oka többnyire az egyensúly megbomlása. A csatornákban valahol blokk alakul ki külső okok vagy belső feszültség, stressz eredményeként. A blokk eredménye pedig pangás az egyik oldalon, túl sok, elfolyni nem képes csi a másik oldalon. Betegséghez vezet a két princípium, a jin és jang egyensúlyának felborulása is. A csikung helyreállítja a megfelelő egyensúlyt, a meridiánok tisztításával a megfelelő energiaáramlást. Segít megszabadulni a rossz, beteg csitől, és helyébe tiszta, egészséges csivel töltjük fel magunkat.
OM-AH-HUM Vajra guru padma siddhi hum
Padmaszambhava mantrája
Külsőleg az
Belsőleg az
GURU annyit jelent: "súlyos", némelyek csodálatos tulajdonságokat tulajdonítanak neki, s azt mondják, hogy a bölcsességet, tudást, könyörületességet, ügyességet testesíti meg. Amint az arany a legnehezebb és legértékesebb fém, a GURU (Mester) épp úgy hibátlan, felülmúlhatatlan, és mindenek felett áll. A GURU a szambhogakájának felel meg, és Avalokitesvárának, a Könyörületesség Buddhájának.
Mivel Padmaszambhava a Tantra ösvényét tanítja, amelyet a vadzsra jelképez, s a tantra gyakorlatok segítségével világosodott meg, ezért őt a "vadzsra guru"-nak is nevezik.
A Padma lótuszt jelent, ami a Buddhák Lótusz családjára utal, különösen a megvilágosodott beszédre. A Lótusz család az a Buddha család, amelyhez az emberiség is tartozik. Padmaszambhava, mint Amithába Buddha nirmánakája, közvetlen kisugárzása, a Lótusz család ős-buddhája, s a "Padma" -ként ismeretes. A Padmaszambhava, "Lótuszból született" név valójában arra utal, hogy valójában virágzó lótuszból született.
Ha a VADZSRA GURU PADMA szótagokat együtt ejtjük ki, akkor a nézet, a meditáció és a cselekvés áldását és lényegét jelentik. A VADZSRA az igazság változatlan, gyémántos, lerombolhatatlan lényegét jelenti, amiért imádkozunk, hogy a nézetünkben megtestesüljön. A GURU a megvilágosodás nemességét és a fénylő természetet jelenti, amiért imádkozunk, hogy meditációnkban megjelenjen.
A PADMA a könyörületességet jelenti, amiért imádkozunk, hogy a cselekedeteinkben megvalósuljon.
A mantra recitálásával tehát megkapjuk Padmaszambhava és valamennyi Buddha bölcsességtudatának, nemes vonásainak és könyörületességének áldását.
A SZIDDHI annyit jelent "igaz beteljesülés, elérés, áldás, megvalósulás". Kétfajta sziddhi van: közönséges és felsőbbrendű. Ha megkapjuk a közönséges sziddhik áldását, akkor életünk minden akadája, mint a betegség, elhárul, s a jó iránti vágyaink teljesülnek, mint például a gazdagság, a sikeresség és a hosszú élet, életünk kellemes lesz, s elvezet a szellemi gyakorlatokhoz és a megvilágosodáshoz.
A felsőbbrendű sziddhik áldása magát a megvilágosodást hozza meg, Padmaszambhava teljes felismerését, a mély előnyös mind a magunk, mind más élőlények számára. Ha Padmaszambhava testéért, beszédéért, tudatáért, tulajdonságaiért és cselekedeteiért imádkozunk, akkor elérjük mind a közönséges, mind a felsőbbrendű sziddhiket.
A SZIDDHI HUM szótagokat azért mondják, hogy odavonzzák valamennyi sziddhit, mint mágnes a vasreszeléket.
A HUM a Buddhák bölcsességtudatát jelenti, s a mantra szent katalizátora. Olyan, mintha erejét és igazságát bizonyítva mondanánk: "ÚGY LEGYEN!".
A mantra lényegében tehát azt jelenti: "Megidézlek téged, Vadzsra Guru Padmaszambhava, áldásoddal add meg nekünk a közönséges és a felsőbbrendű sziddhiket.!"
Úgy tartják, hogy ez a mantra a Buddha által tanított mind a tizenkétféle tanítás áldását hordozza, ami a nyolcvannégyezer dharma lényege. Ezért, ha ezt a mantrát elmondod egyszer, olyan, mintha Buddha egész tanítását elmondanád és gyakorolnád.
A tanításnak ez a tizenkét ága gyógyszer arra, hogy megszabadítson bennünket a "Függve keletkezés tizenkettes láncolatától", amely a szamszarához (a lét körforgása) köt tudatlanság, karmikus formációk, fogalmi tudatosság, név és forma, tudat, kapcsolat, érzékelés, ragaszkodás, kapaszkodás, létezés, születés, öregkor és halál
Ez a tizenkettes láncolat a szamszara mechanizmusa, amely a szamszarát fenntartja. Ha a Vadzsra Guru mantra tizenkét szótagját recitáljuk, ettől a tizenkettes láncolattól megtisztulunk, és képesek leszünk teljesen megszabadulni a karmikus érzelmi szennyektől, ez által megszabadulunk a szamszarától.
Bár nem láthatjuk Padmaszambhavát személyesen, bölcsességtudata megjelenik a mantrában; ténylegesen ez a tizenkét szótag az ő bölcsességtudatának a megjelenése, s teljes áldását tartalmazzák. Amikor a tizenkét szótag kiejtésével őt hívod, hatalmas az áldást és adományt kapsz.
Ezekben a nehéz időkben, amikor nincs jelen buddha, vagy más, a Padmaszambhavánál erősebb menedék, akit segítségül hívhatnál, a legelőnyösebb a Vadzsra Guru mantra.
Mozgásterápia | ![]() |
Alternatív mozgás- és masszázsterápia definíciója:
Olyan masszázs- és mozgásmódszerek alkalmazását és oktatását jelenti, melyek a szokásos gyógytorna és gyógymasszázs keretében nem ismertek.
Nagyobb jelentőséget kapnak a belső átélések, a légzőgyakorlatok, illetve a lassú, kitartott, szimbolikus jelentőséggel is bíró mozdulatok.
A rendszeres mozgásnak komoly jelentősége van egészségünk megóvásában, javításában.
Mozgásnál intenzív a méregtelenítés, ami az anyagcsere folyamatok gyorsulásával, vérbőséggel és a verítékezéssel magyarázható (a bőrön keresztül jönnek ki a salakanyagok).
Vastagbél mozgása különböző mozgatás, mozgás hatására javul, a bélfalra lerakódott salakanyagok könnyebben távoznak a szervezetből (pl. jógagyakorlatok, hasprés, hasi légzés).
A kategóriában olvasható menüpontokon belül ismertetünk néhány általunk is javasolt, mindenki által végezhető testmozgást.
immunt erősitő mudra Ujjainkat összekulcsoljuk úgy, hogy az egyik hüvelykujj függőleges marad; és ezt az ujjunkat körbefogjuk a másik kezünk hüvelyk- és mutatóujjával
Szükség szerint naponta 3-szor 15 percig végezzük.
Ez az ujjtartás növeli a köhögéssel, megfázással és a légúti fertőzésekkel szembeni ellenállást, kioldja a tüdőben lerakódott váladékot. Nagyon hasznos azok számára is, akik a változékony időjárásban légzési nehézségekkel küzdenek. Növeli a testhőmérsékletet, ezért különösen azoknak használ, akik szükség esetén sem elég lázasok. A láz nagyon fontos, mivel sok baktérium csak egy bizonyos testhőmérsékleten pusztul el.
Keshav Dev szerint a Linga-mudra csökkenti a túlsúlyt is. Ehhez nagyon gondosan naponta 3-szor 15 percig kell végezni. Közben legalább napi 8 pohár vizet kell inni, és sok hűtő energiájú élelmiszert joghurt, rizs, banán, citrusfélék kell fogyasztani. Ha túl sok ideig végezzük a Linga-mudrát, akkor lustaság és letargia léphet fel. Ez arra utal, hogy le kell rövidíteni a gyakorlat idejét, és másféle élelmiszert kell fogyasztani. Az immunrendszer serkentésére és a testhőmérséklet növelésére az alábbi, "Hagyd magad mögött a betegséget", igen hangzatos nevű gyakorlatot végezhetjük. Ezután ülve vagy fekve a Linga-mudrát, egészen addig, amíg melegünk nem lesz.
Alapállás: A lábak kis terpeszben, a térd egy kicsit behajlítva, kezek a mellkas előtt.
Belégzés: A karokat lendítsük hátra, és nézzünk át a vállunk fölött. Kilégzés: A két kezünket ismét hozzuk a mell elé, fejünket fordítsuk előre. Legalább l0-szer ismételjük.
Az immunrendszer általános aktiválásához a bíbor kasvirág (Echinacea angustifolia) ajánlott.
Képzeljen a testében egy tüzet, amelyben elég minden felesleges baktérium, hulladék és salakanyag.
Megerősítés: Ellenállóerőm percről percre növekszik.
15 mozdulat
A csikung Kínában kialakult ki, lényegét tekintve ez is önfejlesztő gyakorlatrendszer, amely része a Hagyományos Kínai Orvoslásnak, ugyanakkor harcosok, és szerzetesek (pl. shaolin) is beillesztették módszereik sorába.
A csikung angolszász írásmódja: „qigong”; a szó jelentése: „energiamunka”, több mint 4000 éves mozgásrendszer, amely a vadállatok ösztönös mozdulatainak utánzásán alapul.
Qi – Csi = energia, szellő, sugallat
GONG – Kung = gyakorlás, foglalkozás
A mozgások, testhelyzetek, meditációs és légző gyakorlatok kombinációja javítja a Csi áramlását. Egészségvédő, betegségmegelőző, életminőség-javító, megelőzi a korai öregedést. A szerzetesek a tudatállapotra gyakorolt hatását hasznosítják. A csikung gyakorlása a testben lévő energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja.Minden korosztálynak ajánlott. A csikung gyakorlása a testben lévö energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja. (fokozását, csendesítését) Ez a Hagyományos Kínai Orvoslásszerint az egészség egyik alapfeltétele.
A tanfolyam elvégzése után heti gyakorlásra is lesz lehetőség
oktató: Balló Miklós természetgyógyász,masszázs és mozgásterapeuta, yogaoktató
30 290 1683