2008. november 13., csütörtök

HAIKU


Ha felébredek
reggel az ablakomon
a nap beköszön

acsala

2008. október 23., csütörtök

Halál


Dalai láma a halálról

Most, mint buddhista szerzetes el fogom magyarázni, hogyan kell szembenézni a halállal. Buddha a Négy Nemes Igazság princípiumait tanította, amelyek közül a legelső a Szenvedés Igazsága. A Szenvedés Igazságát a lét három jellemzőjével összefüggésben tanította; e három közül az első az állandóság hiánya. Amikor szót ejtük az állandóság hiányának természetéről, szem előtt kell tartanunk, hogy ennek két szintje létezik. Az egyik a durvább szint, amely egészen nyilvánvaló, és azonos az élet vagy egy bizonyos esemény folytonosságának hiányával. Ám az állandóság hiányának természete, amelyet a Négy Nemes Igazsággal összefüggésben tanítanak, az állandóság hiányának sokkalta bonyolultabb aspektusára utal, amely nem más, mint a lét természetének változó jellege.
Buddhának az állandótlanság természetének bonyolultabb aspektusait taglaló tanítása azt célozza, hogy értékeljük létezésünk alapvetően nem kielégítő természetének értékeit. Ha az ember helyesen értelmezi az állandótlanság természetét, akkor megérti, ez rávilágít arra, hogy minden létező dolog, amely valamilyen úton-módon létrejött, amely az okok és a körülmények eredményeképpen keletkezett, létezését tekintve teljes egészében az okoktól és a körülményektől függ.
Sőt, a puszta okok és körülmények, amelyek létrehozták a dolgokat, kialakítják ugyanezen dolgok megsemmisülését és elmúlását is. Tehát, az események okainak magvában benne van az elmúlás és a megsemmisülés magva is. Amikor mindezt saját lényünk - testünk és elménk - állandótlan természetének megértésekor szemléljük, akkor az ok önnön mit sem sejtő elménkre utal, amely létünk gyökere, és ez megmutatja, hogy fizikai vagy testi létünket nagy mértékben egy mit sem sejtő tudatállapot kormányozza.
Az állandótlanság durvább szintjeinek vizsgálata során az ember végül eljut az állandótlanság bonyolultabb szintjeinek felismeréséhez. Ekkor képes lesz szembenézni saját énjének állandóságával és örökkévaló létezésével, képes lesz kinyúlni ezek felé, mert az állandóság felé történő kinyúlásunk az, ami arra kényszerít bennünket, hogy belekapaszkodjuk ebbe a "most létbe", vagyis azokba a dolgokba, amelyek a mi életünk során léteznek. Ha viszont enyhítünk ezen a szorításon, akkor jobb helyzetben leszünk ahhoz, hogy felismerjük, milyen értékei vannak annak, ha jövőbeli életeinkért munkálkodunk.
Annak, hogy a halál és az állandóság hiányának felismerése miért létfontosságú a buddhista vallási gyakorlatban, az az egyik oka, hogy az ember tudatának állapota a halál időpontjában nagy mértékben hatást gyakorol annak meghatározására, milyen formájú újbóli megszületésben lesz része. Akár pozitív a tudat állapota, akár negatív, mindenképpen nagy hatása lesz. A buddhista vallási gyakorlat tehát ezért hangsúlyozza ki a halál és az állandótlanság fontosságának felismerését.
Bár az állandótlanság magasszintű felismerésének fő oka az, hogy az ember képezze magát annak érdekében, hogy a halála időpontjában pozitív állapotban legyen a tudata és ezzel biztosítódjon számára a pozitív újbóli megszületés, vannak más előnyök is. A magasszintű haláltudat fenntartásának egyik egyik pozitív mellékhatása az, hogy ezáltal az egyén oly mértékig felkészül, hogy amikor végül ténylegesen szembenéz a halállal, sokkal jobb pozícióban lesz ahhoz, hogy megőrizze éber tudatállapotát. Kiváltképpen a tantrikus buddhizmusban úgy tartják, hogy az a tudatállapot, amelyben az ember a halál pillanatában van, nagyon bonyolult, és a tudatszint bonyolultsági foka miatt nagy hatást gyakorol az egyén mentális folytonosságára. Tehát a tantrikus gyakorlatokban nagy hangsúlyt helyeznek a halállal kapcsolatos meditációkra és a halál folyamatával kapcsolatos megfigyelésekre, hogy az egyén a halál pillanatában ne csupán megőrizze tudatjelenlétét, hanem olyan helyzetben legyen, amelyben képes effektíven hasznosítani ezt a bonyolult tudatállapotot annak érdekében, hogy felismerje az ösvényt.
Ez az oka annak, hogy számos tantrikus meditáció létezik, amelyeket "istenség jóga meditációknak" neveznek. Azért nevezik így őket, mert azon istenségekkel kapcsolatos meditációk, melyek magukban foglalják a feloldódási folyamatot, utalva az elemek azon feloldódására, amelyet az egyén a halál pillanatában megtapasztal. Tantrikus szemszögből nézve a lét egész folyamatát három szakaszra osztják: halál, köztes lét és újbóli megszületés. A létnek e három szakaszát a tudat és a tudathoz társuló, a tudatot mozgató energiák manifesztációyanak tekintik, így a köztes lét és az újbóli megszületés nem más, mintha a bonyolult tudat és energia létezésének különböző szakaszai. Ezekre a fluktuáló szakaszokra napi létünkben találhatunk egy példát, amikor a 24 órás nap során végigmegyünk a mélyalvás ciklusán, az ébrenléti perióduson és az álomszakaszon. Napi létünket valójában ez a három szint jellemzi.
Amikor azokról a különbségekről beszélünk, amelyeket a tantrikus tanokban a tudat és az elme bonyolult és általánosabb szintjei között tesznek, azt hiszem fontos tisztáznunk, hogy pontosan mit is értünk "mentális öntudat" alatt. Az embereknek gyakran olyan benyomásuk támad amikor a hatodik mentális tudatról beszélünk, hogy létezik valamiféle autonóm tudattípus, amely teljes mértékben független a testi állapotoktól, és amely - legalábbis bizonyos értelemben véve - a lélekkel azonos. Ez azonban félreértés. Személy szerint az a véleményem, hogy ha megvizsgálnánk mentális világunkat akkor azt látnánk, hogy mentális állapotaink és mentális funkcióink közvetlen fizikai korrelációban vannak. Nem csupán az érzékekre támaszkodó tudatnak, hanem annak a valaminek is, amit mentális öntudatnak nevezhetünk, vannak fiziológiai alapjai, és ezek is szoros összefüggésben vannak a testi állapotokkal - éppúgy, ahogy a tudósok kijelentenék, hogy az agy és az idegrendszer alkotja tudatos élményeink elsődleges fiziológiai alapját. Tehát, amikor a testi állapotok megszűnnek, ezek a mentális funkciók sem léteznek tovább.
De a kérdés valójában az, hogy mi teszi lehetővé egy bizonyos fizikai anyagnak vagy fiziológiai állapotnak azt, hogy felemeljen egy mentális eseményt vagy egy tudatállapotot? A buddhista, különösképpen a tantrikus magyarázatok abba az irányba mutatnak, amit a bonyolult Tiszta Fény állapotként ismerünk - amelyet függetlennek tarthatunk minden fiziológiai bázistól. Ez a Tiszta Fény tudatállapot az, amely a legbonyolultabb, legtitokzatosabb tudatszint, amely - amikor kölcsönhatásba kerül a fiziológiai alappal - felemeli valamennyi tudatos és észlelt eseményünket.
Vannak bizonyos jelek, amelyek az általunk Tiszta Fény tudatállapotnak nevezett jelenség létezésére utalnak. Vannak jelenségek, amelyek általában sokkalta gyakrabban következnek be a vallásukat gyakorlók körében. Például, a száműzetésben élő tibetiek közösségében megesett néhányszor, hogy bizonyos személyeket klinikailag halottnak nyilvánítottak, mivel leállt az agyműködésük. Az agyuk halott volt, ám a test bomlása nem kezdődött meg; ezek a személyek napokon keresztül ebben az állapotban maradtak. Például néhai mesterem, Kjabje Ling Rinpocse tizenhárom napon át maradt ebben az állapotban. Klinikailag halottnak nyilvánították, és már megtapasztalta az agy halálát, ám a teste friss maradt, és tizenhárom napig nem indult bomlásnak.
Kell, hogy legyen valami magyarázat erre. A buddhista magyarázat az, hogy ebben az állapotban az egyén valójában nem halott, hanem a meghalás folyamatán megy keresztül. A buddhisták elmagyaráznák, hogy bár az elme-test kapcsolat a durvább szinten, a felszínen megszűnt létezni, de a mélyebb, bonyolultabb szinten fennmaradt. A Guhjasamaja Tantra címet viselő tantrikus írás szerint amikor az ember keresztülmegy a halál folyamatán, bekövetkezik a feloldódás bizonyos menete. Létezik egy visszaforduló ciklus a Tiszta Fény állapotba történő feloldódásból, és amikor ez a ciklus elér egy bizonyos pontra, létrejön egy új élet - ezt újbóli megszületésnek nevezünk. Ezután az újbóli megszületés megmarad, és az egyén ismét keresztülmegy a feloldódás folyamatán. Bizonyos értelemben véve a halál azon a köztes szinten létezik, amikor az elemek feloldódnak a Tiszta Fénybe és onnan új formában ismét kikerülnek. Tehát a halál nem egyéb, mint azon köztes pontok összessége, amikor az egyén különböző fiziológiai elemei beleolvadnak a Tiszta Fény pontba.
Ami a különböző elemek tényleges feloldódási folyamatát illeti, az irodalom a feloldódás különböző szintjeiről és az ezekhez társuló jelekről is említést tesz. Például az elemek durvább szintű feloldódásakor vannak belső és külső jelek, amelyek a feloldódásra utalnak. Amikor a bonyolultabb elemekre kerül sor, akkor csupán belső jelek vannak: látomások és effélék. A halált vizsgáló tudósok körében egyre növekszik az érdeklődés a feloldódási folyamat, kiváltképpen pedig a külső és a belső jelek iránt. Buddhistaként azt hiszem, nagyon fontos a számunkra, hogy ismerjük a folyamatban lévő tudományos kutatásokat, de különbséget kell tennünk a jelenleg létező tudományos módszertan által még bebizonyíthatatlan jelenségek és a létező tudományos módszerek és kutatások által bebizonyítatlan jelenségek között. Véleményem szerint ha egy bizonyos jelenséget a tudományos kutatásokkal, a tudományos módszerekkel nem sikerült bebizonyítani, akkor buddhistaként tiszteletben kell tartanunk ezeket a következtetéseket.
Amikor a halál ismerőssé válik az ember számára, amikor megismerjük folyamatait és felismerjük külső és belső jeleit, akkor felkészültünk rá. Tapasztalataim alapján még mindig nem bízom abban, hogy a halál pillanatában tényleg végre fogom hajtani mindazokat a gyakorlatokat, amelyekre felkészültem. Számomra sincs garancia! Ennek ellenére időnként, amikor a halálra gondolok, elfog valami izgatottság. Félelem helyett kíváncsiságot érzek, és ez sokkal könnyebbé teszi számomra a halál elfogadását. Kíváncsi vagyok, milyen mértékben tudom majd végrehajtani a gyakorlatokat. Természetesen egyetlen gondom, ha ma halok meg az lesz, hogy: "Ó, mi fog történni Tibettel? Mi lesz a tibeti kultúrával? Mi lesz a hatmillió tibeti ember jogaival?" Emiatt aggódom leginkább. Egyébiránt szinte egyáltalán nem félek a haláltól. Talán van bennem valami vak bizalom. Tehát jó lecsökkenteni a haláltól való félelmet. Napi imáim során nyolc különböző istenség jógát és nyolc különböző halált vizualizálok. Talán amikor eljön a halál, kiderül: hiába volt a készülődés. Remélem, nem így lesz!

2008. október 20., hétfő

HAIKU


Lehullott szirom
repül vissza az ágra?
Csak egy lepke volt.

(Macuo Basó)

2008. szeptember 8., hétfő

Tapasztalat, hozzáértés, lélek


Balló Miklós

Alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, jógaoktató



A keleti mozgásrendszerek tanulmányozása közben alakult ki az a törekvés, hogy emberekkel foglalkozzam.
Mindenekelőtt magamon dolgoztam, dolgozom folyamatosan.
Gyógymasszázst, reflexológiát tanultam.
Természetgyógyászatból államvizsgát tettem.
Számos továbbképzésen vettem részt, bővítve a megszerzett tudásomat.
Alkalmazom a tradicionális What-Pho thaimasszázst és a Ma-uri (polinéz) masszázst.
A fogyasztó, narancsbör masszázs kiemelkedően sikeres a praxisomban. A masszázstechnikák
13 stílusát tanultam.
Az embert, mint a makrokozmosz részét tekintem elválaszthatatlannak tartom a mindenség mozgásaitól.
Test, lélek, univerzum összhangját keresem.
15 éve foglalkozom masszázzsal, több stílusát elsajátítva.
Foglalkozom oktatással is 12 éve gyakorolom a jógát, és 7 éve tanítom.

A narancsbőr és a masszázs


A bőr testünk legnagyobb szerve, mely kapcsolatban áll egész szervezetünk működésével. Ha bárhol zavar keletkezik, ez a legtöbb esetben bőrtünetekkel is együtt jár. Miért zavar a narancsbőr?
Bőrünk három fő rétege:

hámréteg
kötőszöveti réteg (vagy irha)
zsírréteg (vagy bőralja).


A hám legfelső rétege a szaruréteg, amely úgy keletkezik, hogy a hámsejtek alulról felfelé tolódnak, ellaposodnak. Sejtjeik a bőr felszínén élettelen, lemezes szerkezetű szaruréteget képeznek, míg végül ezek a mag nélküli, elhalt szarulemezkék lekopnak, "lehámlanak".A hámréteget a kötőszöveti rétegben lévő hajszálerek táplálják. Azoknál az embereknél, akik sokat ülnek és keveset mozognak, e hajszálerek közül lényegesen kevesebb aktivizálódik, ily módon a bőr anyagcseréje is rosszabb. Masszázs hatására e hajszálerek (kapillárisok) aktivizálódnak, vérbőség keletkezik, emelkedik a bőr hőmérséklete, olyan kémiai anyagok termelődnek, amelyeknek értágító hatásuk van, ezáltal élénkül a vérkeringés. Ez a szövetek jobb táplálásához vezet, felgyorsul a sejtek anyagcseréje is.
A dörzsölő fogások hatására az elhalt hámsejtek a bőrről leválnak, ami fokozza a mélyebben fekvő fiatal sejtek növekedését. Fokozódik a bőr rugalmassága, a faggyú- és verejtékmirigy-elválasztás, ami a hőszabályozó folyamat kiegyensúlyozottabb működéséhez vezet.Fokozhatjuk a masszázs hatását aromaterápiával. Ilyen aroma a boróka, a cédrus, az édes narancs, a grapefruit, a szőlőmag és az illóolajok.Méregtelenítő, nyirokkeringést stimuláló, serkentő hatásuk miatt eredményesen használhatók a narancsbőr elleni küzdelemben. Természetesen itt is óvatosságra intek mindenkit!Az illóolajok, aromák nagyon jó hatással vannak szervezetünkre, de ezekkel is óvatosan kell bánni, ismerni kell őket ahhoz, hogy ne okozzunk velük kárt magunkban.Egyes esetekben a bőrből allergiás reakciókat válthatnak ki, és bizonyos olajok pl. terhesség alatt, kismamáknál, kisgyermekeknél és néhány betegség esetén nem is alkalmazhatók.

Gyógyító Buddha


TEJATA OM BEKANZE BEKANZE

MAHA BEKANZE RANDZA

SZAMUDGATE SZOHA ……

( folyamatosan ismételd, majd a végén háromszor mondd:)


OM BENZA SZATTO HUNG
OM BENZA SZATTO HUNG
OM BENZA SZATTO HUNG

2008. augusztus 30., szombat

PASCHIMOTTANÁSZANA


Kiinduló helyzet:
Üljünk nyújtott térdekkel, egyenes gerinccel a talajon.

Gyakorlat felépítése:
Belégzésre emeljük fel mindkét karunkat nyújtva a fejünk mellé.
Kilégzésre egyenes gerinccel, karjainkkal a fejünk mellett hajoljunk előre, elérve lábujjainkat.
Ujjainkkkal kulcsoljuk át talpainkat, felsőtestünk egyens gerinccel nyújtott lábainkon nyugszik.

Gyakorlat kitartása:
Normál légzés közben tartsuk ki a pózt.
Kilégzések közben egyre közelebb húzhatjuk magunkat térdeinkhez.

Amennyiben nem érjük el lábujjainkat, ot érintsük lábainkat, ahol tudjuk.

Lábainkat tartsuk nyújtva, térdünket ne hajlítsuk be!

Módosított változatként, dinamikusabb ászanaként a normál légzés helyett belégzésre visszatérünk a kiinduló helyzetbe, majd újra előre hajolunk kilégzésre.

Gyakorlat ismétlése:
Tartsuk ki a pózt másodpercig.

Dinamikus ászanaként ismételjük háromszor a pózt.

Koncentráció:
Gyakorlat kitartása közben kocentráljunk köldökünkre.

Gyakorlat lebontása:
Belégzésre egyenes gerinccel, karokkal emeljük fel törzsünket, majd helyezkedjünk el a kiinduló helyzetbe, kilégzésre karjainkat leengedve.

Gyakorlati tapasztalatok:
- A hajlást csípőből, a derekat nyújtva végezzük, érezzük, ahogy megnyúlik gerincünk. Gerincünket tartsunk egyenesen, ne domborítsunk.
- Combizmaink, vádlink, térdünk feszülhet a gyakorlat kitartása közben, az elején ajánlott dinamikusként végezni. A folyamatos gyakorlás azonban feloldja az izmok merevségét, a feszítő érzéseket.

Paszcsimottanasana hatásai:
Serkenti a hasi szervek (máj, vesék, hasnyálmirigy) működését.
A térd hátsó részén található inak megnyúlnak, rugalmassá válnak.
A gerinc megőrzi hajlékonyságát.
Cukorbetegeknek ajánlott.

2008. augusztus 28., csütörtök

még haiku


Basho

Tavaszi eső:
köves partok kagylóit
nedvesíteni.


A villám láttán
nem világosultál meg;
szabad szellem vagy!

Tandori Dezső fordítása

Az izom

























Az izom az állati és emberi szervezetek egy szövetfélesége. Nyugalomban puha, ingerlés hatására összehúzódik, megnyúlik, illetve megfeszül. Mindegyikben az aktin és a miozin található meg, mint alkotórész. Mindegyik ingerlés hatására összehúzódik és hosszúkás alakú sejtekből álló rostokból épül fel.




Harántcsíkolt izom




A vázizomzatot alkotja. Akaratlagosan tudjuk irányítani. Nevét onnan kapta, hogy a benne lévő fehérjerostok (filamentumok) harántcsíkolt elrendeződést mutatnak. A harántcsíkolt izom rostjai gyors és erőteljes összehúzódásra képesek, de gyorsan fáradnak. A rostokat kötőszövet (perimysium) fogja össze köteggé, a kötegeket (fasciculusok) védelmet nyújtó kötőszövetes burok (epimysium) fogja körül. A rostszálak közti kötőszövet tartalmazza az ereket és az idegeket. A boltban amikor húst veszünk igaziból az izmot vesszük meg!




Simaizom




Csak az érfalakban és a belső szervek falában található, mint például a bélrendszerben és a húgyhólyagban. A rostok rövidek, orsó alakúak, lemezes elrendezésűek. A vegetatív idegrendszer irányítja. Nem fáradékony izomfajta. A kötőszövetben futnak az erek és az idegek. A simaizom szövettani egysége az egymagvú, vékony orsó alakú simaizomsejt(myocyta),amely hosszúsága az előfordulási helytől függ. Az elnyúlt sejt a közepén a legvastagabb, innen mindkét vége felé fokozatosan vékonyodik. A pálcika alakú sejtmag az orsó közepén helyezkedik el. A citoplazmát egyenletes(közepesen eosinphil)festődés jellemzi, harántcsíkolat nem figyelhető meg. A sejtmembrán alatt adhéziós plakk molekulák találhatók, amelyek feladata az aktinfilamentumok kötegeinek a sejtmembrán belső felszínéhez való horgonyzása. A membrán kis palackszerű betüremkedéseit caveolának nevezik, amelyet e membrán belső oldalán a kaveolin nevű fehérje fed be.




Szívizom




Szerkezete hasonló a harántcsíkolt izomhoz. A vegetatív idegrendszer működteti, rendelkezik saját ritmusszabályzóval. Nem fáradékony. A szívizom rendelkezik a harántcsíkolt és a sima izom jó tulajdonságaival, tehát nagy munkát is képes hosszan és hatásosan kifejteni. A szívizom egyik elváltozása a szívizomgörcs, amely az izom begörcsölését jelenti, amely gyakran halálos kimenetelű lehet.





2008. augusztus 7., csütörtök

Izomgörcsök




A görcs egy izom vagy izomcsoport hirtelen, rövid, rendszerint fájdalmas összehúzódása.

Görcsök gyakran előfordulnak egészséges emberekben, különösen kimerítő terhelés alatt vagy után. Középkorú és idős embereknél általában enyhe terhelés után vagy pihenés során is jelentkeznek. Olykor alvás közben alakul ki a lábizmok görcse. Rendszerint a lábszár és lábfejizmokat érinti a fájdalmas izomgörcs, mely a lábfejet és a lábujjakat lefelé görbíti.

Az izmok nem megfelelő vérellátása is okozhat görcsöket. Előfordulhatnak például étkezés után, amikor a vér áramlása inkább az emésztőrendszerbe irányul, mint az izmokba. Elektrolitok, pl. a kálium alacsony vérszintje Lásd még szintén kiválthat görcsöket. A káliumszintet bizonyos vízhajtók szedése vagy kiszáradás is csökkentheti.

A görcsök általában megelőzhetőek, ha kerülik a terhelést közvetlenül étkezés után és ha a terhelés vagy a lefekvés előtt az izmokat óvatosan megnyújtják. A nyújtással az izmok és az inak rugalmasabbá tehetők, így kisebb a valószínűsége a spontán összehúzódásoknak. A koffein (pl. kávé vagy csokoládé formájában) és a dohányzás kerülése szintén segíthet a görcsöket megelőzni. Az élénkítő szerek, így az efedrin vagy a pszeudoefedrin (sok, recept nélkül kapható orrcsepp alkotórésze) alkalmazása is kerülendő görcshajlam esetén. Terhelés után sok folyadék (különösen kálium tartalmú üdítők) fogyasztása szintén segíthet.

A legtöbb javasolt görcsoldó szer (így a kinin szulfát, a magnézium karbonát és a benzodiazepinek, pl. a diazepám is) nem bizonyult hatékonynak, és mellékhatásokkal jár. A kálciumpótlás jól tolerálható, de ez sem igazán hatékony. A mexiletin olykor segít, azonban sok mellékhatása van.

Várja Vendégeit


Balló Miklós

Alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, jógaoktató



A keleti mozgásrendszerek tanulmányozása közben alakult ki az a törekvés, hogy emberekkel foglalkozzam.
Mindenekelőtt magamon dolgoztam, dolgozom folyamatosan.
Gyógymasszázst, reflexológiát tanultam.
Természetgyógyászatból államvizsgát tettem.
Számos továbbképzésen vettem részt, bővítve a megszerzett tudásomat.
Alkalmazom a tradicionális What-Pho thaimasszázst és a Ma-uri (polinéz) masszázst.
A fogyasztó, narancsbör masszázs kiemelkedően sikeres a praxisomban. A masszázstechnikák
13 stílusát tanultam.
Az embert, mint a makrokozmosz részét tekintem elválaszthatatlannak tartom a mindenség mozgásaitól.
Test, lélek, univerzum összhangját keresem.
15 éve foglalkozom masszázzsal, több stílusát elsajátítva.
Foglalkozom oktatással is 12 éve gyakorolom a jógát, és 7 éve tanítom.

CSAKRÁK


Mi is az a csakra?

A szanszkrit eredetű "csakra" szó magyar jelentése "kerék", amit gyakran lótuszvirágokként ábrázolnak, tölcsér vagy virágkehely formája miatt. Valószínű onnan kapta nevét, hogy a tisztánlátók örvénylő energiaként érzékelték, hisz tölcsérszerűen keskenyedő áramlásként járják át a szervezetet.. A csakrák egyfajta energiatölcsérek (energiát szívnak fel az Egyetemes Energiamezőből), melyeken keresztül fizikai testünk energiát kap, illetve, ha bizonyos energiákból többlet keletkezik, akkor a csakrákon keresztül adjuk tovább a felesleget környezetünknek.

A csakrák az ember érzékfeletti részeivel közös szervek, s minden testben sajátos feladatuk van. A csakrák a gerinchez és az idegrendszerhez különböző mirigyeken és idegdúcokon keresztül kapcsolódnak. A teljes csakra-rendszer rendkívül összetett. 7 fő, és több, mint 300 kisebb csakra van az emberi testben. A testen kívül is elhelyezkedik néhány nem-fizikai csakra. A csakra-rendszernek és a rendszer hálózatának részletes térképét évezredeken keresztül használták a keleti gyógyításban és miszticizmusban (pl. akupunktúra.) A csakrák erőközpontok, melyek harmonikus működésük esetén transzformátorokként alakítják át a szervezet és a kozmosz energiáit, s azokat így közvetítik egymás felé. A csakrák az ember fizikai szemmel láthatatlan, szellemi részeinek szervei. A fizikai test a normális érzékszervek számára is érzékelhető, az embernek azonban vannak olyan finomabb testei, amelyek az érzékfeletti, vagy más néven szellemi világhoz tartoznak. A csakrák ott keletkeznek, ahol bizonyos szellemi energiaáramlatok tartósan keresztezik egymást. Ezeket a csatornákat nadi-knak vagy meridiánoknak nevezik, melyek közvetítésével az energiaáramlás az étertesten belül zajlik. Számuk hetvenkétezer. Ahogy a vérerek a vért szállítják, úgy áramlik ebben a finom hálózatban az energia. Ahol hét vezeték keresztezi egymást, ott a nyolcvannyolcezer akupunktúrás pont egyike, ahol tizennégy, ott a huszonegy mellékcsakra egyike található. Huszonegy energiapálya metszéspontjában pedig a főcsakrák helyezkednek el. A hét főcsakra a szivárvány hét színével közel megegyező rezgéstartományban működik. Lelki összhang hiányában rezgésszámuk megváltozik, s a csakrák vagy túlpörögnek, vagy lelassulnak, amit a szellemi látó színváltozásként észlel. Ezek a változások hatással vannak az étertestre, illetve azon keresztül a fizikai testre is, így idővel szervi panaszokat, betegségeket is előidézhetnek. A lelki zavarok megszűnésével a csakrák működése, a szervezet energiaellátása helyreáll, s életbe léphetnek az öngyógyító mechanizmusok. Az étertestben a csakrák felelősek az életerők áramoltatásáért, és a test egészséges működését fenntartó energiákért. A csakrák fejlődése teremti meg az alapját annak, hogy a szellemi világokat és azok lényeit megismerjük, így a csakrák szellemi érzékszerveknek is tekinthetők.
Minden csakrának elsősorban biológiai funkciója van. A csakra a fizikai test megfelelő testrészének idegeivel áll közvetlen kapcsolatban. Az idegrendszeren keresztül látja el energiával és ezáltal információkkal is a szerveket, végtagokat és a sejteket. Ha a test egy területén – például egy szerv aktivitása által – energiatöbblet keletkezik, akkor a megfelelő csakra a környezetbe vezeti el a fölösleges energiát. Ha a táplálékláncon át valamilyen okból megszűnik a test energiaellátása, az ember képes bizonyos ideig a csakrákon keresztüli energiaellátás segítségével is élni.

2008. augusztus 1., péntek

Ahimsa(nem ártás elve)


Az ahimsza az erőszaknélküliség és a nem ártás elve. Azt jelenti, hogy nem okozunk szenvedést másoknak semmilyen módon, nem sértjük meg mások életét. Az ahimsza alapelvét egész életünkön keresztül követnünk kell, ahogyan Mahatma Gandhi is tette.

Amikor ártunk valakinek, akár gondolatban, akár szavakkal vagy tettlegesen, azt himszának nevezik. Ha például valakirôl negatívat gondolunk, az már himsza. A másik lény felé irányuló harag és gyűlölet is vét az ahimsza ellen. Az ahimsza nem azt jelenti, hogy nem ütünk meg valakit, vagy szép szavakat mondunk neki, ha közben forr bennünk a méreg. Sokkal inkább az ártó szándéktól való megszabadulást, a harag, gyűlölet és pusztító indulatok levetkôzését jelenti. Az ahimszát pedig a saját indulataink megismerésével és ellenôrzésünk alá vonással valósíthatjuk meg, miközben a szeretet és megértés megtestesítôjére hangolódunk. Az soha nem vezet hosszú távú eredményre, ha azt hajtogatjuk magunknak, hogy mi nem gyűlölünk.

Tudni kell, hogy ne sértsük meg mások határait: ne ártsunk másoknak (ne korlátozzuk a szabadságát, ne befolyásoljuk, ne bonyolítsuk az életét, stb.). De azt is tudnunk kell, hogy a saját határainkat, önállóságunkat tartsuk meg, és nem kell a mások elvárásainak megfelelnünk. Ha valaki velünk szemben erőszakosan lép fel, semmibe veszi a mi érdekeinket, személyiségünket vagy károsítja vagyonunkat, akkor nem az automatikus visszahúzódás vezet eredményre.

HAIKU::::


Hamu alatti
parázs – úgy rejtőzöm én
a világ elől.


BASO

Kismamáknak is


A Ma-uri masszázst a terhesség egész ideje alatt és a szoptatás időszakában is lehet alkalmazni, mivel a masszőr lágyabb, gyengédebb, az alkarokkal végzett simító mozdulatokkal dolgozik.

A ma-uri masszázs

A MA-URI egy ősi közvetítő eszköz modern kifejeződése, melynek középpontjában az egészség és a gyógyítás, az önfejlesztés és a személyes gyarapodás áll. Bemutatója és 1990-es névadója Hemi Hoani Fox, aki Katja Fox-szal karöltve a MA-URI Intézetben azóta is e közvetítő eszköz (médium) új ösvényeit, útvonalait és mélyebb jelentéseit fedi fel. A MA-URI gyökerei az ősi polinéz alapokig nyúlnak vissza, melyek az élet dinamikus és kreatív megközelítésére összpontosítanak, ahol kifejlesztetted azon képességeket, hogy életed minden területét magad irányítsd. A Hawaii Lomi-Lomi Nui alaptáncának mozdulatait felhasználva segíti a test és az elme közötti energiaáramlást. A mozgások szándék és a légzés erejét felerősíti az, hogy a maori fókusz a cselekvésre és hatékonyságra irányul, új jelentést kölcsönözve a mozgásnak nem csak a fizikai testen belül, hanem a hiedelmekben, emlékekben, érzelmekben, a kapcsolatokban, üzleti és munkahelyi helyzetekben is. Tekintetbe véve néhány modern tényezőt és kulturális különbséget, bizonyos technikákat és megközelítéseket kiválogattunk és finomítottunk.

Balló Miklós
alternatív masszázs és mozgásterapeuta
30 290 1683

2008. július 29., kedd

Alakformáló






Alakformáló masszázs, melynek során a bőr alatti kötőszövetben lévő zsírsejteket, amelyekben a salakanyagok is lerakódnak, erőteljes morzsoló jellegű masszírozással összeroppantjuk. Speciális alapú olajjal. A kiegészítőként, bőséges folyadékfogyasztás segíti a salakanyagok kiürülését. Nem javasolt 60 éves kor felett, valamint azoknak, akiknek visszérproblémái vannak.

2008. július 26., szombat

Ki volt Buddha?


A különböző buddhista iskolák számos Buddhát, azaz megvilágosodott lényt tartanak számon, a közismert alak - és egyes iskolák szerint az eddigi legutolsó Buddha - azonban Sziddhártha Gautáma, aki a Kr. e. 7. vagy 6. században született a Himalája egyik uralkodójának fiaként. Eleinte uralkodónak nevelték, de 29 évesen ráunt a fényűző életmód hiábavalóságára és úgy döntött, útnak indul, hogy meglelje a megvilágosodást. Aszkézisában középutat választott: lemondott a fényűzésről, de a teljes önsanyargatásról is. Végül 49 nap meditáció után megvilágosodott és kidolgozta tanításának alapjait, melynek lényege: csak helyes élettel léphetünk ki a lélek örök körforgásából.

Hogyan találjuk meg Buddhát?

Egy buddhista tanítás szerint egy szerzetes hosszú zarándokútra indult, hogy felkutassa Buddhát. Évekig kutatta a nyomát, míg végül olyan földre vetődött, ahol állítólag maga Buddha is élt. Útja során egy folyóhoz ért, és miközben a révész a csónakot hajtotta, a szerzetes körbepillantott. Észrevette, hogy valami feléjük úszik a vízen. Ahogy a valami egyre közelebb ért, a szerzetes rájött, hogy egy emberi testet sodor a víz. Amikor a test olyan közel úszott, hogy szinte már meg lehetett érinteni, a szerzetes hirtelen felismerte, hogy a tetem a sajátja volt. Elvesztette az önuralmát és ordítani kezdett önmagára, amint mozdulatlanul és élettelenül tovaúszott a folyó sodrával. Ez a pillanat volt megszabadulásának kezdete.

2008. július 19., szombat

Masszázs, yoga, qiqong

Elérhető vagyok a 30 290 1683-számon

Gyorsulj be!!


Uddijána-bandha, (felrepülés pecsét)
Húzd be a hasad a köldök alatt és felett, felfelé emelve: ezáltal a nagy madár feltartóztathatatlanul felrepül. Ez az uddijána olyan, mint a halál elefántját megölő oroszlán.

CSIKUNG


A csikung az életerő, a belső energia művelése. A hagyományos kínai gyógyászat legősibb eleme. Célja a test és lélek energiáinak harmonizálása az egészség megőrzése, a hosszabb élet, a szellemi fejlődés vagy nagyobb teljesítmény érdekében.

A csikung az ősi kínai kultúra egyik olyan kincse, amely nem vesztette el létjogosultságát a modern technikai fejlődés közepette. Sőt, még nagyobb szükség van rá, mint valaha. Segít megőrizni lelki egyensúlyunkat, megtalálnunk azokat a mélyebb értékeket, amelyek életünket teljessé teszik.

A csikung több ezer éves történelme során több ezer válfaja fejlődött ki. Vannak buddhista és taoista csikungok. Vannak olyanok, amelyek a harcművészetekhez kötődnek és a testet erőssé, az ütésekkel rúgásokkal szemben ellenállóvá teszik. Vannak gyógyító, orvosi gyakorlatok. Vannak statikusak és dinamikusak, meditatív jellegűek és fárasztó tornák. Ám mindben közös a test meridián-rendszerének, a jin-jang elvnek, valamint az öt elem tanának az ismerete és gyakorlati használata.


A csit fordítják levegőnek, légzésnek, fuvallatnak is. Ez igaz is, hiszen csi, levegő, légzés nélkül nincs élet, legalábbis emberi élet. De az a csi, amiről a legtöbb csikung beszél, ennél több. Azt az életerőt nevezik így, amely megtalálható mindenhol és mindenben, a földben, a levegőben, a vízben, a fák leveleiben. A születéskor kapott csit pazaroljuk el életünk során a negatív érzelmekkel, a helytelen életmóddal, a rossz táplálkozással. És ezt igyekszünk pótolni szellemi fejlődéssel, a megfelelő életvitellel, a lelki békével, a csikung különleges gyakorlataival.


A csi olyan, akár az elektromos áram. Láthatatlan (a legtöbb ember számára), mindössze a hatása érezhető. Harcművészeti bemutatókon mesterek hihetetlen produkciókra képesek a csi összegyűjtésével és irányításával. Mások gyógyítanak vele, vagy saját betegségeikkel veszik fel a harcot. A csikunggal komolyan foglalkozók általában kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak, optimistábbak lesznek.


A csi és az egészség: A régi keleti felfogás szerint a betegségek oka többnyire az egyensúly megbomlása. A csatornákban valahol blokk alakul ki külső okok vagy belső feszültség, stressz eredményeként. A blokk eredménye pedig pangás az egyik oldalon, túl sok, elfolyni nem képes csi a másik oldalon. Betegséghez vezet a két princípium, a jin és jang egyensúlyának felborulása is. A csikung helyreállítja a megfelelő egyensúlyt, a meridiánok tisztításával a megfelelő energiaáramlást. Segít megszabadulni a rossz, beteg csitől, és helyébe tiszta, egészséges csivel töltjük fel magunkat.

2008. július 14., hétfő

Masszázs


Balló Miklós
Alternativ masszázs és mozgásterapeuta, Természetgyógyász, yoga oktató
tel: 30 290 1683

2008. július 13., vasárnap

OM AH HUM


OM-AH-HUM Vajra guru padma siddhi hum

Padmaszambhava mantrája Tibet egyik legismertebb mantrája, és mint a legtöbb mantra ez is szanszkritül, India ősi nyelvén szól. Az OM AH HUM szótagoknak belső, külső és titkos jelentése van. Mind három szinten az OM szótag a testet jelenti, AH a beszédet, HUM a tudatot. Minden Buddhának a testet, a beszédet és a tudatot átváltoztató áldását jelenti.
Külsőleg az OM megtisztítja a test által elkövetett valamennyi negatív cselekedetet, AH a beszédet, HUM a tudatot. Ha az OM AH HUM-mal megtisztítottad a testedet, beszédedet és tudatodat, akkor a Buddhák testének, beszédének és tudatának az áldását kapod általa. Az Om a forma, AH a hangok, HUM a tudat lényege. Amikor ezt a mantrát elmondod, akkor a környezetedet is megtisztítod, magadat és benne minden élőlényt. Az Om megtisztítja az érzékelést, AH a hangokat és a HUM a tudatot a gondolatoktól és az érzelmektől.
Belsőleg az OM megtisztítja a finom csatornákat, az AH a belső szelet, a belső levegőt, vagyis az energiák folyását, és a HUM a cselekvő lényeget. Mélyebb szinten az OM AH HUM a Buddhák Lótusz családjának három kájáit kápviseli. OM a dharmakája; Amithába Buddha, a Határtalan Fény Buddhája; AH a szambhogakája: Avalokitesvára, a Könyörületesség Buddhája; és a HUM a nirmánakáját: Padmaszambhava személye foglalja magába. A legbensőbb szinten az OM AH HUM a tudat természetének három aspektusa felismeréséhez vezet. Az OM hozza szüntelen energiájának és könyörületességének, az AH ragyogó természetének és a HUM az éghez hasonlatos lényegének felismerését. A VADZSRÁ-t a gyémánthoz hasonlítják, a legerősebb és legértékesebb drágakőhöz. Ahogyan a gyémánt mindent elvág, s közben maga sértetlen marad, ugyanúgy a buddhák változatlan, nem-kettős bölcsességét sohasem sértheti meg vagy rombolhatja le az ostobaság, a félrevezetés, vagy az akadályok. A buddhák bölcsességtudatának, beszédének, testi cselekedeteinek milyensége mindenben segítheti az élőlényeket a gyémánt akadálytalan, mindent átható erejével. S miként a gyémánt, a vadzsra is mentes minden hibától, ragyogó ereje a valóság dharmakája, Amithába Buddha természetének felismeréséből ered.
GURU annyit jelent: "súlyos", némelyek csodálatos tulajdonságokat tulajdonítanak neki, s azt mondják, hogy a bölcsességet, tudást, könyörületességet, ügyességet testesíti meg. Amint az arany a legnehezebb és legértékesebb fém, a GURU (Mester) épp úgy hibátlan, felülmúlhatatlan, és mindenek felett áll. A GURU a szambhogakájának felel meg, és Avalokitesvárának, a Könyörületesség Buddhájának.
Mivel Padmaszambhava a Tantra ösvényét tanítja, amelyet a vadzsra jelképez, s a tantra gyakorlatok segítségével világosodott meg, ezért őt a "vadzsra guru"-nak is nevezik.
A Padma lótuszt jelent, ami a Buddhák Lótusz családjára utal, különösen a megvilágosodott beszédre. A Lótusz család az a Buddha család, amelyhez az emberiség is tartozik. Padmaszambhava, mint Amithába Buddha nirmánakája, közvetlen kisugárzása, a Lótusz család ős-buddhája, s a "Padma" -ként ismeretes. A Padmaszambhava, "Lótuszból született" név valójában arra utal, hogy valójában virágzó lótuszból született.
Ha a VADZSRA GURU PADMA szótagokat együtt ejtjük ki, akkor a nézet, a meditáció és a cselekvés áldását és lényegét jelentik. A VADZSRA az igazság változatlan, gyémántos, lerombolhatatlan lényegét jelenti, amiért imádkozunk, hogy a nézetünkben megtestesüljön. A GURU a megvilágosodás nemességét és a fénylő természetet jelenti, amiért imádkozunk, hogy meditációnkban megjelenjen.
A PADMA a könyörületességet jelenti, amiért imádkozunk, hogy a cselekedeteinkben megvalósuljon.
A mantra recitálásával tehát megkapjuk Padmaszambhava és valamennyi Buddha bölcsességtudatának, nemes vonásainak és könyörületességének áldását.
A SZIDDHI annyit jelent "igaz beteljesülés, elérés, áldás, megvalósulás". Kétfajta sziddhi van: közönséges és felsőbbrendű. Ha megkapjuk a közönséges sziddhik áldását, akkor életünk minden akadája, mint a betegség, elhárul, s a jó iránti vágyaink teljesülnek, mint például a gazdagság, a sikeresség és a hosszú élet, életünk kellemes lesz, s elvezet a szellemi gyakorlatokhoz és a megvilágosodáshoz.
A felsőbbrendű sziddhik áldása magát a megvilágosodást hozza meg, Padmaszambhava teljes felismerését, a mély előnyös mind a magunk, mind más élőlények számára. Ha Padmaszambhava testéért, beszédéért, tudatáért, tulajdonságaiért és cselekedeteiért imádkozunk, akkor elérjük mind a közönséges, mind a felsőbbrendű sziddhiket.
A SZIDDHI HUM szótagokat azért mondják, hogy odavonzzák valamennyi sziddhit, mint mágnes a vasreszeléket.
A HUM a Buddhák bölcsességtudatát jelenti, s a mantra szent katalizátora. Olyan, mintha erejét és igazságát bizonyítva mondanánk: "ÚGY LEGYEN!".
A mantra lényegében tehát azt jelenti: "Megidézlek téged, Vadzsra Guru Padmaszambhava, áldásoddal add meg nekünk a közönséges és a felsőbbrendű sziddhiket.!"
Úgy tartják, hogy ez a mantra a Buddha által tanított mind a tizenkétféle tanítás áldását hordozza, ami a nyolcvannégyezer dharma lényege. Ezért, ha ezt a mantrát elmondod egyszer, olyan, mintha Buddha egész tanítását elmondanád és gyakorolnád.
A tanításnak ez a tizenkét ága gyógyszer arra, hogy megszabadítson bennünket a "Függve keletkezés tizenkettes láncolatától", amely a szamszarához (a lét körforgása) köt tudatlanság, karmikus formációk, fogalmi tudatosság, név és forma, tudat, kapcsolat, érzékelés, ragaszkodás, kapaszkodás, létezés, születés, öregkor és halál
Ez a tizenkettes láncolat a szamszara mechanizmusa, amely a szamszarát fenntartja. Ha a Vadzsra Guru mantra tizenkét szótagját recitáljuk, ettől a tizenkettes láncolattól megtisztulunk, és képesek leszünk teljesen megszabadulni a karmikus érzelmi szennyektől, ez által megszabadulunk a szamszarától.
Bár nem láthatjuk Padmaszambhavát személyesen, bölcsességtudata megjelenik a mantrában; ténylegesen ez a tizenkét szótag az ő bölcsességtudatának a megjelenése, s teljes áldását tartalmazzák. Amikor a tizenkét szótag kiejtésével őt hívod, hatalmas az áldást és adományt kapsz.
Ezekben a nehéz időkben, amikor nincs jelen buddha, vagy más, a Padmaszambhavánál erősebb menedék, akit segítségül hívhatnál, a legelőnyösebb a Vadzsra Guru mantra.

2008. július 11., péntek

Polinéz masszázs



Ez a különleges masszázstechnika a Saman kultúrából ered. Eredetileg Kahunáktól származik. A masszázs terapeuta egy misztikus utazásba kalauzólja a testét és a lelkét.

2008. július 5., szombat

Mozgás és masszázsterápiák

Balló Miklós
Alternativ masszázs és mozgásterapeuta, Természetgyógyász
tel: 30 290 1683

Mozgásterápia Email

Alternatív mozgás- és masszázsterápia definíciója:

Olyan masszázs- és mozgásmódszerek alkalmazását és oktatását jelenti, melyek a szokásos gyógytorna és gyógymasszázs keretében nem ismertek.

Nagyobb jelentőséget kapnak a belső átélések, a légzőgyakorlatok, illetve a lassú, kitartott, szimbolikus jelentőséggel is bíró mozdulatok.

A rendszeres mozgásnak komoly jelentősége van egészségünk megóvásában, javításában.

Mozgásnál intenzív a méregtelenítés, ami az anyagcsere folyamatok gyorsulásával, vérbőséggel és a verítékezéssel magyarázható (a bőrön keresztül jönnek ki a salakanyagok).
Vastagbél mozgása különböző mozgatás, mozgás hatására javul, a bélfalra lerakódott salakanyagok könnyebben távoznak a szervezetből (pl. jógagyakorlatok, hasprés, hasi légzés).

A kategóriában olvasható menüpontokon belül ismertetünk néhány általunk is javasolt, mindenki által végezhető testmozgást.


2008. július 2., szerda

Gyógyító Buddha


TEJATA OM BEKANZE BEKANZE

MAHA BEKANZE RANDZA

SZAMUDGATE SZOHA ……

( folyamatosan ismételd, majd a végén háromszor mondd:)


OM BENZA SZATTO HUNG
OM BENZA SZATTO HUNG
OM BENZA SZATTO HUNG

2008. június 18., szerda

lingam mudra



immunt erősitő mudra Ujjainkat összekulcsoljuk úgy, hogy az egyik hüvelykujj függőleges marad; és ezt az ujjunkat körbefogjuk a másik kezünk hüvelyk- és mutatóujjával
Szükség szerint naponta 3-szor 15 percig végezzük.

Ez az ujjtartás növeli a köhögéssel, megfázással és a légúti fertőzésekkel szembeni ellenállást, kioldja a tüdőben lerakódott váladékot. Nagyon hasznos azok számára is, akik a változékony időjárásban légzési nehézségekkel küzdenek. Növeli a testhőmérsékletet, ezért különösen azoknak használ, akik szükség esetén sem elég lázasok. A láz nagyon fontos, mivel sok baktérium csak egy bizonyos testhőmérsékleten pusztul el.

Keshav Dev szerint a Linga-mudra csökkenti a túlsúlyt is. Ehhez nagyon gondosan naponta 3-szor 15 percig kell végezni. Közben legalább napi 8 pohár vizet kell inni, és sok hűtő energiájú élelmiszert joghurt, rizs, banán, citrusfélék kell fogyasztani. Ha túl sok ideig végezzük a Linga-mudrát, akkor lustaság és letargia léphet fel. Ez arra utal, hogy le kell rövidíteni a gyakorlat idejét, és másféle élelmiszert kell fogyasztani. Az immunrendszer serkentésére és a testhőmérséklet növelésére az alábbi, "Hagyd magad mögött a betegséget", igen hangzatos nevű gyakorlatot végezhetjük. Ezután ülve vagy fekve a Linga-mudrát, egészen addig, amíg melegünk nem lesz.

Alapállás: A lábak kis terpeszben, a térd egy kicsit behajlítva, kezek a mellkas előtt.
Belégzés: A karokat lendítsük hátra, és nézzünk át a vállunk fölött. Kilégzés: A két kezünket ismét hozzuk a mell elé, fejünket fordítsuk előre. Legalább l0-szer ismételjük.

Az immunrendszer általános aktiválásához a bíbor kasvirág (Echinacea angustifolia) ajánlott.

Képzeljen a testében egy tüzet, amelyben elég minden felesleges baktérium, hulladék és salakanyag.

Megerősítés: Ellenállóerőm percről percre növekszik.

2008. június 13., péntek

Tajcsi csikung tanfolyam


15 mozdulat

A csikung Kínában kialakult ki, lényegét tekintve ez is önfejlesztő gyakorlatrendszer, amely része a Hagyományos Kínai Orvoslásnak, ugyanakkor harcosok, és szerzetesek (pl. shaolin) is beillesztették módszereik sorába.

A csikung angolszász írásmódja: „qigong”; a szó jelentése: „energiamunka”, több mint 4000 éves mozgásrendszer, amely a vadállatok ösztönös mozdulatainak utánzásán alapul.

Qi – Csi = energia, szellő, sugallat
GONG – Kung = gyakorlás, foglalkozás

A mozgások, testhelyzetek, meditációs és légző gyakorlatok kombinációja javítja a Csi áramlását. Egészségvédő, betegségmegelőző, életminőség-javító, megelőzi a korai öregedést. A szerzetesek a tudatállapotra gyakorolt hatását hasznosítják. A csikung gyakorlása a testben lévő energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja.Minden korosztálynak ajánlott. A csikung gyakorlása a testben lévö energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja. (fokozását, csendesítését) Ez a Hagyományos Kínai Orvoslásszerint az egészség egyik alapfeltétele.

A tanfolyam elvégzése után heti gyakorlásra is lesz lehetőség

oktató: Balló Miklós természetgyógyász,masszázs és mozgásterapeuta, yogaoktató

30 290 1683

2008. június 10., kedd

Thai olajos masszázs


Ez egy illóolajokat alkalmazó kezelés, melyet a vendég hangulata és igénye szerint összeállított aromaolajokkal végzünk.
Az olaj masszázs ötvözi a Thai és a nyugati masszázstechnikákat, ezáltal éri el komplex hatását vendégeink szervezetére.
Az illóolajok erőteljesen serkentik a vérkeringést és a nyirokkeringést, és egyben teljesen ellazítják a test izomzatát. Az olajos masszázs utáni azonnali fürdés nem javasolt, mert az illóolajok felszívódását gátolja.

Tel :30 290 1683

2008. június 5., csütörtök

Yiquan

  • Zhan zhuang – viszonylag statikus gyakorlatok, segítik (mivel formailag egyszerűek) a finom koordinációs mozgások kialakítását, és az erő érzékelését, amelyet használunk,
  • Shi li – lassú mozgásos gyakorlatok, ahol a helyzet már jóval összetettebb, mivel a mozdulat azonban még lassú, meg tudjuk figyelni a lényeges elemeket,
  • Moca bu – lépésgyakorlás a shi li-hez hasonlóan – tulajdonképpen a láb shi li-je,
  • Fa li – dinamikus gyakorlatok – az erő robbanékony alkalmazása – a zhan zhuang-ra és shi li-re épülő gyakorlatok. Megtanuljuk az összes testrész (vagyis a tenyér, ököl, alkar, könyök, váll, fej, csípő, térd és lábfej) általi erőalkalmazást, bármely irányból, a mozdulat bármely pontján. Ez lehet ütés, de bármilyen más mozdulat is, amely kibillenti ellenfelünk egyensúlyát, eltolja, ellöki őt.

Tajcsicsikung


Tajcsicsikung tanfolyam júniusban
30 290 1683