2008. augusztus 30., szombat

PASCHIMOTTANÁSZANA


Kiinduló helyzet:
Üljünk nyújtott térdekkel, egyenes gerinccel a talajon.

Gyakorlat felépítése:
Belégzésre emeljük fel mindkét karunkat nyújtva a fejünk mellé.
Kilégzésre egyenes gerinccel, karjainkkal a fejünk mellett hajoljunk előre, elérve lábujjainkat.
Ujjainkkkal kulcsoljuk át talpainkat, felsőtestünk egyens gerinccel nyújtott lábainkon nyugszik.

Gyakorlat kitartása:
Normál légzés közben tartsuk ki a pózt.
Kilégzések közben egyre közelebb húzhatjuk magunkat térdeinkhez.

Amennyiben nem érjük el lábujjainkat, ot érintsük lábainkat, ahol tudjuk.

Lábainkat tartsuk nyújtva, térdünket ne hajlítsuk be!

Módosított változatként, dinamikusabb ászanaként a normál légzés helyett belégzésre visszatérünk a kiinduló helyzetbe, majd újra előre hajolunk kilégzésre.

Gyakorlat ismétlése:
Tartsuk ki a pózt másodpercig.

Dinamikus ászanaként ismételjük háromszor a pózt.

Koncentráció:
Gyakorlat kitartása közben kocentráljunk köldökünkre.

Gyakorlat lebontása:
Belégzésre egyenes gerinccel, karokkal emeljük fel törzsünket, majd helyezkedjünk el a kiinduló helyzetbe, kilégzésre karjainkat leengedve.

Gyakorlati tapasztalatok:
- A hajlást csípőből, a derekat nyújtva végezzük, érezzük, ahogy megnyúlik gerincünk. Gerincünket tartsunk egyenesen, ne domborítsunk.
- Combizmaink, vádlink, térdünk feszülhet a gyakorlat kitartása közben, az elején ajánlott dinamikusként végezni. A folyamatos gyakorlás azonban feloldja az izmok merevségét, a feszítő érzéseket.

Paszcsimottanasana hatásai:
Serkenti a hasi szervek (máj, vesék, hasnyálmirigy) működését.
A térd hátsó részén található inak megnyúlnak, rugalmassá válnak.
A gerinc megőrzi hajlékonyságát.
Cukorbetegeknek ajánlott.

2008. augusztus 28., csütörtök

még haiku


Basho

Tavaszi eső:
köves partok kagylóit
nedvesíteni.


A villám láttán
nem világosultál meg;
szabad szellem vagy!

Tandori Dezső fordítása

Az izom

























Az izom az állati és emberi szervezetek egy szövetfélesége. Nyugalomban puha, ingerlés hatására összehúzódik, megnyúlik, illetve megfeszül. Mindegyikben az aktin és a miozin található meg, mint alkotórész. Mindegyik ingerlés hatására összehúzódik és hosszúkás alakú sejtekből álló rostokból épül fel.




Harántcsíkolt izom




A vázizomzatot alkotja. Akaratlagosan tudjuk irányítani. Nevét onnan kapta, hogy a benne lévő fehérjerostok (filamentumok) harántcsíkolt elrendeződést mutatnak. A harántcsíkolt izom rostjai gyors és erőteljes összehúzódásra képesek, de gyorsan fáradnak. A rostokat kötőszövet (perimysium) fogja össze köteggé, a kötegeket (fasciculusok) védelmet nyújtó kötőszövetes burok (epimysium) fogja körül. A rostszálak közti kötőszövet tartalmazza az ereket és az idegeket. A boltban amikor húst veszünk igaziból az izmot vesszük meg!




Simaizom




Csak az érfalakban és a belső szervek falában található, mint például a bélrendszerben és a húgyhólyagban. A rostok rövidek, orsó alakúak, lemezes elrendezésűek. A vegetatív idegrendszer irányítja. Nem fáradékony izomfajta. A kötőszövetben futnak az erek és az idegek. A simaizom szövettani egysége az egymagvú, vékony orsó alakú simaizomsejt(myocyta),amely hosszúsága az előfordulási helytől függ. Az elnyúlt sejt a közepén a legvastagabb, innen mindkét vége felé fokozatosan vékonyodik. A pálcika alakú sejtmag az orsó közepén helyezkedik el. A citoplazmát egyenletes(közepesen eosinphil)festődés jellemzi, harántcsíkolat nem figyelhető meg. A sejtmembrán alatt adhéziós plakk molekulák találhatók, amelyek feladata az aktinfilamentumok kötegeinek a sejtmembrán belső felszínéhez való horgonyzása. A membrán kis palackszerű betüremkedéseit caveolának nevezik, amelyet e membrán belső oldalán a kaveolin nevű fehérje fed be.




Szívizom




Szerkezete hasonló a harántcsíkolt izomhoz. A vegetatív idegrendszer működteti, rendelkezik saját ritmusszabályzóval. Nem fáradékony. A szívizom rendelkezik a harántcsíkolt és a sima izom jó tulajdonságaival, tehát nagy munkát is képes hosszan és hatásosan kifejteni. A szívizom egyik elváltozása a szívizomgörcs, amely az izom begörcsölését jelenti, amely gyakran halálos kimenetelű lehet.





2008. augusztus 7., csütörtök

Izomgörcsök




A görcs egy izom vagy izomcsoport hirtelen, rövid, rendszerint fájdalmas összehúzódása.

Görcsök gyakran előfordulnak egészséges emberekben, különösen kimerítő terhelés alatt vagy után. Középkorú és idős embereknél általában enyhe terhelés után vagy pihenés során is jelentkeznek. Olykor alvás közben alakul ki a lábizmok görcse. Rendszerint a lábszár és lábfejizmokat érinti a fájdalmas izomgörcs, mely a lábfejet és a lábujjakat lefelé görbíti.

Az izmok nem megfelelő vérellátása is okozhat görcsöket. Előfordulhatnak például étkezés után, amikor a vér áramlása inkább az emésztőrendszerbe irányul, mint az izmokba. Elektrolitok, pl. a kálium alacsony vérszintje Lásd még szintén kiválthat görcsöket. A káliumszintet bizonyos vízhajtók szedése vagy kiszáradás is csökkentheti.

A görcsök általában megelőzhetőek, ha kerülik a terhelést közvetlenül étkezés után és ha a terhelés vagy a lefekvés előtt az izmokat óvatosan megnyújtják. A nyújtással az izmok és az inak rugalmasabbá tehetők, így kisebb a valószínűsége a spontán összehúzódásoknak. A koffein (pl. kávé vagy csokoládé formájában) és a dohányzás kerülése szintén segíthet a görcsöket megelőzni. Az élénkítő szerek, így az efedrin vagy a pszeudoefedrin (sok, recept nélkül kapható orrcsepp alkotórésze) alkalmazása is kerülendő görcshajlam esetén. Terhelés után sok folyadék (különösen kálium tartalmú üdítők) fogyasztása szintén segíthet.

A legtöbb javasolt görcsoldó szer (így a kinin szulfát, a magnézium karbonát és a benzodiazepinek, pl. a diazepám is) nem bizonyult hatékonynak, és mellékhatásokkal jár. A kálciumpótlás jól tolerálható, de ez sem igazán hatékony. A mexiletin olykor segít, azonban sok mellékhatása van.

Várja Vendégeit


Balló Miklós

Alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, jógaoktató



A keleti mozgásrendszerek tanulmányozása közben alakult ki az a törekvés, hogy emberekkel foglalkozzam.
Mindenekelőtt magamon dolgoztam, dolgozom folyamatosan.
Gyógymasszázst, reflexológiát tanultam.
Természetgyógyászatból államvizsgát tettem.
Számos továbbképzésen vettem részt, bővítve a megszerzett tudásomat.
Alkalmazom a tradicionális What-Pho thaimasszázst és a Ma-uri (polinéz) masszázst.
A fogyasztó, narancsbör masszázs kiemelkedően sikeres a praxisomban. A masszázstechnikák
13 stílusát tanultam.
Az embert, mint a makrokozmosz részét tekintem elválaszthatatlannak tartom a mindenség mozgásaitól.
Test, lélek, univerzum összhangját keresem.
15 éve foglalkozom masszázzsal, több stílusát elsajátítva.
Foglalkozom oktatással is 12 éve gyakorolom a jógát, és 7 éve tanítom.

CSAKRÁK


Mi is az a csakra?

A szanszkrit eredetű "csakra" szó magyar jelentése "kerék", amit gyakran lótuszvirágokként ábrázolnak, tölcsér vagy virágkehely formája miatt. Valószínű onnan kapta nevét, hogy a tisztánlátók örvénylő energiaként érzékelték, hisz tölcsérszerűen keskenyedő áramlásként járják át a szervezetet.. A csakrák egyfajta energiatölcsérek (energiát szívnak fel az Egyetemes Energiamezőből), melyeken keresztül fizikai testünk energiát kap, illetve, ha bizonyos energiákból többlet keletkezik, akkor a csakrákon keresztül adjuk tovább a felesleget környezetünknek.

A csakrák az ember érzékfeletti részeivel közös szervek, s minden testben sajátos feladatuk van. A csakrák a gerinchez és az idegrendszerhez különböző mirigyeken és idegdúcokon keresztül kapcsolódnak. A teljes csakra-rendszer rendkívül összetett. 7 fő, és több, mint 300 kisebb csakra van az emberi testben. A testen kívül is elhelyezkedik néhány nem-fizikai csakra. A csakra-rendszernek és a rendszer hálózatának részletes térképét évezredeken keresztül használták a keleti gyógyításban és miszticizmusban (pl. akupunktúra.) A csakrák erőközpontok, melyek harmonikus működésük esetén transzformátorokként alakítják át a szervezet és a kozmosz energiáit, s azokat így közvetítik egymás felé. A csakrák az ember fizikai szemmel láthatatlan, szellemi részeinek szervei. A fizikai test a normális érzékszervek számára is érzékelhető, az embernek azonban vannak olyan finomabb testei, amelyek az érzékfeletti, vagy más néven szellemi világhoz tartoznak. A csakrák ott keletkeznek, ahol bizonyos szellemi energiaáramlatok tartósan keresztezik egymást. Ezeket a csatornákat nadi-knak vagy meridiánoknak nevezik, melyek közvetítésével az energiaáramlás az étertesten belül zajlik. Számuk hetvenkétezer. Ahogy a vérerek a vért szállítják, úgy áramlik ebben a finom hálózatban az energia. Ahol hét vezeték keresztezi egymást, ott a nyolcvannyolcezer akupunktúrás pont egyike, ahol tizennégy, ott a huszonegy mellékcsakra egyike található. Huszonegy energiapálya metszéspontjában pedig a főcsakrák helyezkednek el. A hét főcsakra a szivárvány hét színével közel megegyező rezgéstartományban működik. Lelki összhang hiányában rezgésszámuk megváltozik, s a csakrák vagy túlpörögnek, vagy lelassulnak, amit a szellemi látó színváltozásként észlel. Ezek a változások hatással vannak az étertestre, illetve azon keresztül a fizikai testre is, így idővel szervi panaszokat, betegségeket is előidézhetnek. A lelki zavarok megszűnésével a csakrák működése, a szervezet energiaellátása helyreáll, s életbe léphetnek az öngyógyító mechanizmusok. Az étertestben a csakrák felelősek az életerők áramoltatásáért, és a test egészséges működését fenntartó energiákért. A csakrák fejlődése teremti meg az alapját annak, hogy a szellemi világokat és azok lényeit megismerjük, így a csakrák szellemi érzékszerveknek is tekinthetők.
Minden csakrának elsősorban biológiai funkciója van. A csakra a fizikai test megfelelő testrészének idegeivel áll közvetlen kapcsolatban. Az idegrendszeren keresztül látja el energiával és ezáltal információkkal is a szerveket, végtagokat és a sejteket. Ha a test egy területén – például egy szerv aktivitása által – energiatöbblet keletkezik, akkor a megfelelő csakra a környezetbe vezeti el a fölösleges energiát. Ha a táplálékláncon át valamilyen okból megszűnik a test energiaellátása, az ember képes bizonyos ideig a csakrákon keresztüli energiaellátás segítségével is élni.

2008. augusztus 1., péntek

Ahimsa(nem ártás elve)


Az ahimsza az erőszaknélküliség és a nem ártás elve. Azt jelenti, hogy nem okozunk szenvedést másoknak semmilyen módon, nem sértjük meg mások életét. Az ahimsza alapelvét egész életünkön keresztül követnünk kell, ahogyan Mahatma Gandhi is tette.

Amikor ártunk valakinek, akár gondolatban, akár szavakkal vagy tettlegesen, azt himszának nevezik. Ha például valakirôl negatívat gondolunk, az már himsza. A másik lény felé irányuló harag és gyűlölet is vét az ahimsza ellen. Az ahimsza nem azt jelenti, hogy nem ütünk meg valakit, vagy szép szavakat mondunk neki, ha közben forr bennünk a méreg. Sokkal inkább az ártó szándéktól való megszabadulást, a harag, gyűlölet és pusztító indulatok levetkôzését jelenti. Az ahimszát pedig a saját indulataink megismerésével és ellenôrzésünk alá vonással valósíthatjuk meg, miközben a szeretet és megértés megtestesítôjére hangolódunk. Az soha nem vezet hosszú távú eredményre, ha azt hajtogatjuk magunknak, hogy mi nem gyűlölünk.

Tudni kell, hogy ne sértsük meg mások határait: ne ártsunk másoknak (ne korlátozzuk a szabadságát, ne befolyásoljuk, ne bonyolítsuk az életét, stb.). De azt is tudnunk kell, hogy a saját határainkat, önállóságunkat tartsuk meg, és nem kell a mások elvárásainak megfelelnünk. Ha valaki velünk szemben erőszakosan lép fel, semmibe veszi a mi érdekeinket, személyiségünket vagy károsítja vagyonunkat, akkor nem az automatikus visszahúzódás vezet eredményre.

HAIKU::::


Hamu alatti
parázs – úgy rejtőzöm én
a világ elől.


BASO

Kismamáknak is


A Ma-uri masszázst a terhesség egész ideje alatt és a szoptatás időszakában is lehet alkalmazni, mivel a masszőr lágyabb, gyengédebb, az alkarokkal végzett simító mozdulatokkal dolgozik.

A ma-uri masszázs

A MA-URI egy ősi közvetítő eszköz modern kifejeződése, melynek középpontjában az egészség és a gyógyítás, az önfejlesztés és a személyes gyarapodás áll. Bemutatója és 1990-es névadója Hemi Hoani Fox, aki Katja Fox-szal karöltve a MA-URI Intézetben azóta is e közvetítő eszköz (médium) új ösvényeit, útvonalait és mélyebb jelentéseit fedi fel. A MA-URI gyökerei az ősi polinéz alapokig nyúlnak vissza, melyek az élet dinamikus és kreatív megközelítésére összpontosítanak, ahol kifejlesztetted azon képességeket, hogy életed minden területét magad irányítsd. A Hawaii Lomi-Lomi Nui alaptáncának mozdulatait felhasználva segíti a test és az elme közötti energiaáramlást. A mozgások szándék és a légzés erejét felerősíti az, hogy a maori fókusz a cselekvésre és hatékonyságra irányul, új jelentést kölcsönözve a mozgásnak nem csak a fizikai testen belül, hanem a hiedelmekben, emlékekben, érzelmekben, a kapcsolatokban, üzleti és munkahelyi helyzetekben is. Tekintetbe véve néhány modern tényezőt és kulturális különbséget, bizonyos technikákat és megközelítéseket kiválogattunk és finomítottunk.

Balló Miklós
alternatív masszázs és mozgásterapeuta
30 290 1683