2008. június 18., szerda

lingam mudra



immunt erősitő mudra Ujjainkat összekulcsoljuk úgy, hogy az egyik hüvelykujj függőleges marad; és ezt az ujjunkat körbefogjuk a másik kezünk hüvelyk- és mutatóujjával
Szükség szerint naponta 3-szor 15 percig végezzük.

Ez az ujjtartás növeli a köhögéssel, megfázással és a légúti fertőzésekkel szembeni ellenállást, kioldja a tüdőben lerakódott váladékot. Nagyon hasznos azok számára is, akik a változékony időjárásban légzési nehézségekkel küzdenek. Növeli a testhőmérsékletet, ezért különösen azoknak használ, akik szükség esetén sem elég lázasok. A láz nagyon fontos, mivel sok baktérium csak egy bizonyos testhőmérsékleten pusztul el.

Keshav Dev szerint a Linga-mudra csökkenti a túlsúlyt is. Ehhez nagyon gondosan naponta 3-szor 15 percig kell végezni. Közben legalább napi 8 pohár vizet kell inni, és sok hűtő energiájú élelmiszert joghurt, rizs, banán, citrusfélék kell fogyasztani. Ha túl sok ideig végezzük a Linga-mudrát, akkor lustaság és letargia léphet fel. Ez arra utal, hogy le kell rövidíteni a gyakorlat idejét, és másféle élelmiszert kell fogyasztani. Az immunrendszer serkentésére és a testhőmérséklet növelésére az alábbi, "Hagyd magad mögött a betegséget", igen hangzatos nevű gyakorlatot végezhetjük. Ezután ülve vagy fekve a Linga-mudrát, egészen addig, amíg melegünk nem lesz.

Alapállás: A lábak kis terpeszben, a térd egy kicsit behajlítva, kezek a mellkas előtt.
Belégzés: A karokat lendítsük hátra, és nézzünk át a vállunk fölött. Kilégzés: A két kezünket ismét hozzuk a mell elé, fejünket fordítsuk előre. Legalább l0-szer ismételjük.

Az immunrendszer általános aktiválásához a bíbor kasvirág (Echinacea angustifolia) ajánlott.

Képzeljen a testében egy tüzet, amelyben elég minden felesleges baktérium, hulladék és salakanyag.

Megerősítés: Ellenállóerőm percről percre növekszik.

2008. június 13., péntek

Tajcsi csikung tanfolyam


15 mozdulat

A csikung Kínában kialakult ki, lényegét tekintve ez is önfejlesztő gyakorlatrendszer, amely része a Hagyományos Kínai Orvoslásnak, ugyanakkor harcosok, és szerzetesek (pl. shaolin) is beillesztették módszereik sorába.

A csikung angolszász írásmódja: „qigong”; a szó jelentése: „energiamunka”, több mint 4000 éves mozgásrendszer, amely a vadállatok ösztönös mozdulatainak utánzásán alapul.

Qi – Csi = energia, szellő, sugallat
GONG – Kung = gyakorlás, foglalkozás

A mozgások, testhelyzetek, meditációs és légző gyakorlatok kombinációja javítja a Csi áramlását. Egészségvédő, betegségmegelőző, életminőség-javító, megelőzi a korai öregedést. A szerzetesek a tudatállapotra gyakorolt hatását hasznosítják. A csikung gyakorlása a testben lévő energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja.Minden korosztálynak ajánlott. A csikung gyakorlása a testben lévö energiaáramlás tudatos irányítását, harmonizálását szolgálja. (fokozását, csendesítését) Ez a Hagyományos Kínai Orvoslásszerint az egészség egyik alapfeltétele.

A tanfolyam elvégzése után heti gyakorlásra is lesz lehetőség

oktató: Balló Miklós természetgyógyász,masszázs és mozgásterapeuta, yogaoktató

30 290 1683

2008. június 10., kedd

Thai olajos masszázs


Ez egy illóolajokat alkalmazó kezelés, melyet a vendég hangulata és igénye szerint összeállított aromaolajokkal végzünk.
Az olaj masszázs ötvözi a Thai és a nyugati masszázstechnikákat, ezáltal éri el komplex hatását vendégeink szervezetére.
Az illóolajok erőteljesen serkentik a vérkeringést és a nyirokkeringést, és egyben teljesen ellazítják a test izomzatát. Az olajos masszázs utáni azonnali fürdés nem javasolt, mert az illóolajok felszívódását gátolja.

Tel :30 290 1683

2008. június 5., csütörtök

Yiquan

  • Zhan zhuang – viszonylag statikus gyakorlatok, segítik (mivel formailag egyszerűek) a finom koordinációs mozgások kialakítását, és az erő érzékelését, amelyet használunk,
  • Shi li – lassú mozgásos gyakorlatok, ahol a helyzet már jóval összetettebb, mivel a mozdulat azonban még lassú, meg tudjuk figyelni a lényeges elemeket,
  • Moca bu – lépésgyakorlás a shi li-hez hasonlóan – tulajdonképpen a láb shi li-je,
  • Fa li – dinamikus gyakorlatok – az erő robbanékony alkalmazása – a zhan zhuang-ra és shi li-re épülő gyakorlatok. Megtanuljuk az összes testrész (vagyis a tenyér, ököl, alkar, könyök, váll, fej, csípő, térd és lábfej) általi erőalkalmazást, bármely irányból, a mozdulat bármely pontján. Ez lehet ütés, de bármilyen más mozdulat is, amely kibillenti ellenfelünk egyensúlyát, eltolja, ellöki őt.

Tajcsicsikung


Tajcsicsikung tanfolyam júniusban
30 290 1683

Megértés,gyakorlás


A prána szabályozza az izmokat, a bindu az idegeket. Mindezt a tökéletességig fejlesztik: egészen a sejtszintű tudatosságig. A test legapróbb, motorikus reakcióit és képesek kontrollálni. Ily módon a sejteket ösztönözve akár mérgeket is képesek kiválasztani testükből, illetve meghatározott kémiai reakciókat kiváltva választanak ki különböző anyagokat a szervezetükből, amire épp szükségük van. Képesek meghatározni akár születendő gyermekük nemét is.
A Prána Bindu lényege a laza éberség, és a tökéletes testkontroll. A testnek meg kell tanulnia, amit az elme már tud - a reflexek és a tudatos reagálások szabályozását. Ezért az elme igen magas fokon képes felgyorsítani a testet, és a fizikai-mentális folyamatokat. Mindennek az elsajátítása és alkalmazása a megfelelő légzéstechnikán, valamint elősorban kar-és lábgyakorlatokon alapul, de a tanulónak tökéletesen kell uralnia teste valamennyi izmát. Az izmokat a kondicionálás szempontjából egy egységnek kell tekinteni.
A Gesserit boszorkányok (és Herbert) szerint az emberi szervezet három oldalról közelíthető meg:
1. Az energia, mely az agyban megnyilvánuló aktiváló princípium, a szellem mikrokozmikus szimbóluma.
2. Az idegrendszer, amely segít koordinálni a szervezetet. Ez hozza létre az egész emberi lény szervezett tudatosságát, először önmagán, mint egységen belül, másodszor pedig fogékonyságát és érzéki reagálásait a világra. Ez hálózat a lélek mikrokozmikus szimbóluma.
3. Maga a test, a hús, izom és csont összessége.
Ezt a három aspektust az ember először önmagában ismeri fel, azután meglátja környezete minden alakjában, végül pedig megtanulja ezeket összevetni az isteni megnyilvánulás más formáinak hasonló aspektusaival.Ily módon a sejtszintű tudatosságról felépülve test-lélek-szellem szintjén érhető el a teljes és tökéletes tudatosság.
Ez a gondolkodás megegyezik a mai keleti rendszerekével, melyek a bindut a test "rejtett cseppjeinek" fogják fel. Három bindu van az emberi testben: a sperma, a vér és a szél. A sperma és a vér megtalálható mind a női, mind a férfi testben, a sperma, mint "fehér csepp", a koronacsakrában, a vér, mint "vörös csepp", a köldökcsakrában. A szívcsakrában mindkettőből található egyenlő arányban.

A fizikai test hármasságokból épül fel:

1. A szellemi természet - FEJ
- agy - szellem
- mirigyek (fejütőér, agyalapi mirigy, tobozmirigy) - lélek
- szemek - test
2. A lelki természet - FELSŐTEST
- torok - intelligencia/szellem
- tüdő - szellem/lélek
- szív - szeretet/test
3. A testi természet - ALSÓTEST
- lép - szellem
- gyomor - lélek
- nemi szervek - test



















A TEST TELJESSÉGE:
- a háromszoros idegrendszer - szellem
- az érrendszer - lélek
- bőr és csontváz - test







A buddhista tantrikus gondolkodásban a prána a testet éltető energia, mely nem más, mint "az öt szél". Az első az életfenntartó szél, mely a koronacsakrához és az elméhez tartozik, a második a lefelé mozgó szél, mely a köldökcsakrában honol, és szabályozza a kiválasztást, a spermalövellést és a menstruációt. A harmadik a felfelé mozgó szél, melynek a mellkas közepén van a központja, ez kontrollálja a beszédet és a légzést. A negyedik a kiegyenlítő szél, mely az emésztést szabályozza, az ötödik pedig az "átható szél", a szívcsakrából indul, és a vérkeringésért felelős.
Ha a tantra gyakorlója képes uralni a pránát, a bindut és a nadit (energiacsatornák), akkor képessé válik az elme tiszta esszenciájának kifejlesztésére.

A legalapvetőbb Prána Bindu gyakorlatok mind légzőgyakorlatok. A Bene Gesserit filozófiájában belélegezni az Univerzumot annyi, mint megnyilvánulni.
A légzésszabályozás titka: A légzést nem kell sem ellenőrizni, sem szabályozni. Tudatosítani kell természetes ritmusát. Kifújáskor elpusztul a világ, majd az újabb belégzéskor mindig újra teremtődik. Belégzéskor a világ szíve dobban. A lélegzés maga a Teremtés tudománya.
A légzés valójában háromütemű, nem kettő.
1. Belégzés: az ember lényének legmélyéről kiindulva szívja be a levegőt. Közben arra koncentrál, hogy magát az élet leheletét szívja be a lélekből. Mindhárom síkon lélegzik.
2. A lélegzet visszatartása: minden életerő állhatatos visszatartása a csend állapotában. Ez az elmélkedés állapota. A test minden ereje felhatol a fejbe.
3. Kilégzés: kiveti magából a gondolatformákat.
Egy tökéletes ritmusban lélegző gyakorló képes arra, hogy a légzésgyakorlat által életre keltett energiákat és formákat munkájának elvégzésére, és feladatának teljesítésére küldje.
A légzésgyakorlat eredményeképp:
- nő a test oxigén-ellátottsága, mely mindenképp hasznos a test egészségének megőrzéséhez, és a gondolkodáshoz,
- egy bizonyos ritmushoz szokik a tanuló, mely ritmus segíti megőrizni belső csendjét bármilyen helyzetben,
- stimulálódnak az energiaközpontok a testben.

hasznos gyakorlást kívánok!

Tajcsicsikung

Tajcsicsikung tanfolyam júniusban
30 290 1683

A Thai masszázs háttérhagyománya:

A ma ismert Thai masszázs több ezer éves múltra visszatekintő gyógyító eljárás. A keleti orvoslásban a masszázst teljesen egyenrangúnak tekintik a többi gyógyító eljárással, sőt a masszázst - néhány kivételtől eltekintve - minden betegség kezelésére alkalmasnak tartják.

A Thai masszázs gyökerei Indiába nyúlnak vissza, megalapítója Jivaka Kumar Bhacca, észak-indiai orvos, Buddha kortársa és barátja. A Thai masszázs szellemiségében így fellelhetők a buddhista hagyományok is. A buddhista "Négy szent tudatállapot", amelyben a thai masszőr dolgozik a következők:

  • Metta: a vágy, hogy másnak örömet okozzunk, és a képesség, hogy kedvességet mutassunk.
  • Karuna: együttérzés minden szenvedővel és vágy e szenvedés könnyítésére.
  • Mudita: az irigység elkerülése, örvendezés más szerencséje felett.
  • Upekha: embertársaink előítélet és kivételezés nélküli szemlélése.

A buddhizmus filozófiája és Jivaka Kumar Bhacca tanításai valószínűleg egyidőben érkezett Thaiföldre, ahol aztán évszázadokig pálmalevél iratokon őrizték a tudást. Az iratok nagy része azonban elpusztult, ami megmaradt belőle azt III. Ráma király, a Wat Pho buddhista kolostor, kőfalába vésette.

A technikák jellegét tekintve két fő iskola alakult ki, a lágyabb déli - vagy Wat Pho - stílus és a keményebb északi - vagy Chiang Mai - stílus.