2008. július 30., szerda
2008. július 29., kedd
Alakformáló
Alakformáló masszázs, melynek során a bőr alatti kötőszövetben lévő zsírsejteket, amelyekben a salakanyagok is lerakódnak, erőteljes morzsoló jellegű masszírozással összeroppantjuk. Speciális alapú olajjal. A kiegészítőként, bőséges folyadékfogyasztás segíti a salakanyagok kiürülését. Nem javasolt 60 éves kor felett, valamint azoknak, akiknek visszérproblémái vannak.
2008. július 26., szombat
Ki volt Buddha?
A különböző buddhista iskolák számos Buddhát, azaz megvilágosodott lényt tartanak számon, a közismert alak - és egyes iskolák szerint az eddigi legutolsó Buddha - azonban Sziddhártha Gautáma, aki a Kr. e. 7. vagy 6. században született a Himalája egyik uralkodójának fiaként. Eleinte uralkodónak nevelték, de 29 évesen ráunt a fényűző életmód hiábavalóságára és úgy döntött, útnak indul, hogy meglelje a megvilágosodást. Aszkézisában középutat választott: lemondott a fényűzésről, de a teljes önsanyargatásról is. Végül 49 nap meditáció után megvilágosodott és kidolgozta tanításának alapjait, melynek lényege: csak helyes élettel léphetünk ki a lélek örök körforgásából.
Hogyan találjuk meg Buddhát?
Egy buddhista tanítás szerint egy szerzetes hosszú zarándokútra indult, hogy felkutassa Buddhát. Évekig kutatta a nyomát, míg végül olyan földre vetődött, ahol állítólag maga Buddha is élt. Útja során egy folyóhoz ért, és miközben a révész a csónakot hajtotta, a szerzetes körbepillantott. Észrevette, hogy valami feléjük úszik a vízen. Ahogy a valami egyre közelebb ért, a szerzetes rájött, hogy egy emberi testet sodor a víz. Amikor a test olyan közel úszott, hogy szinte már meg lehetett érinteni, a szerzetes hirtelen felismerte, hogy a tetem a sajátja volt. Elvesztette az önuralmát és ordítani kezdett önmagára, amint mozdulatlanul és élettelenül tovaúszott a folyó sodrával. Ez a pillanat volt megszabadulásának kezdete.
2008. július 19., szombat
Gyorsulj be!!
CSIKUNG
A csikung az életerő, a belső energia művelése. A hagyományos kínai gyógyászat legősibb eleme. Célja a test és lélek energiáinak harmonizálása az egészség megőrzése, a hosszabb élet, a szellemi fejlődés vagy nagyobb teljesítmény érdekében.
A csikung az ősi kínai kultúra egyik olyan kincse, amely nem vesztette el létjogosultságát a modern technikai fejlődés közepette. Sőt, még nagyobb szükség van rá, mint valaha. Segít megőrizni lelki egyensúlyunkat, megtalálnunk azokat a mélyebb értékeket, amelyek életünket teljessé teszik.
A csikung több ezer éves történelme során több ezer válfaja fejlődött ki. Vannak buddhista és taoista csikungok. Vannak olyanok, amelyek a harcművészetekhez kötődnek és a testet erőssé, az ütésekkel rúgásokkal szemben ellenállóvá teszik. Vannak gyógyító, orvosi gyakorlatok. Vannak statikusak és dinamikusak, meditatív jellegűek és fárasztó tornák. Ám mindben közös a test meridián-rendszerének, a jin-jang elvnek, valamint az öt elem tanának az ismerete és gyakorlati használata.
A csit fordítják levegőnek, légzésnek, fuvallatnak is. Ez igaz is, hiszen csi, levegő, légzés nélkül nincs élet, legalábbis emberi élet. De az a csi, amiről a legtöbb csikung beszél, ennél több. Azt az életerőt nevezik így, amely megtalálható mindenhol és mindenben, a földben, a levegőben, a vízben, a fák leveleiben. A születéskor kapott csit pazaroljuk el életünk során a negatív érzelmekkel, a helytelen életmóddal, a rossz táplálkozással. És ezt igyekszünk pótolni szellemi fejlődéssel, a megfelelő életvitellel, a lelki békével, a csikung különleges gyakorlataival.
A csi olyan, akár az elektromos áram. Láthatatlan (a legtöbb ember számára), mindössze a hatása érezhető. Harcművészeti bemutatókon mesterek hihetetlen produkciókra képesek a csi összegyűjtésével és irányításával. Mások gyógyítanak vele, vagy saját betegségeikkel veszik fel a harcot. A csikunggal komolyan foglalkozók általában kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak, optimistábbak lesznek.
A csi és az egészség: A régi keleti felfogás szerint a betegségek oka többnyire az egyensúly megbomlása. A csatornákban valahol blokk alakul ki külső okok vagy belső feszültség, stressz eredményeként. A blokk eredménye pedig pangás az egyik oldalon, túl sok, elfolyni nem képes csi a másik oldalon. Betegséghez vezet a két princípium, a jin és jang egyensúlyának felborulása is. A csikung helyreállítja a megfelelő egyensúlyt, a meridiánok tisztításával a megfelelő energiaáramlást. Segít megszabadulni a rossz, beteg csitől, és helyébe tiszta, egészséges csivel töltjük fel magunkat.
2008. július 14., hétfő
2008. július 13., vasárnap
OM AH HUM
OM-AH-HUM Vajra guru padma siddhi hum
Padmaszambhava mantrája
Külsőleg az
Belsőleg az
GURU annyit jelent: "súlyos", némelyek csodálatos tulajdonságokat tulajdonítanak neki, s azt mondják, hogy a bölcsességet, tudást, könyörületességet, ügyességet testesíti meg. Amint az arany a legnehezebb és legértékesebb fém, a GURU (Mester) épp úgy hibátlan, felülmúlhatatlan, és mindenek felett áll. A GURU a szambhogakájának felel meg, és Avalokitesvárának, a Könyörületesség Buddhájának.
Mivel Padmaszambhava a Tantra ösvényét tanítja, amelyet a vadzsra jelképez, s a tantra gyakorlatok segítségével világosodott meg, ezért őt a "vadzsra guru"-nak is nevezik.
A Padma lótuszt jelent, ami a Buddhák Lótusz családjára utal, különösen a megvilágosodott beszédre. A Lótusz család az a Buddha család, amelyhez az emberiség is tartozik. Padmaszambhava, mint Amithába Buddha nirmánakája, közvetlen kisugárzása, a Lótusz család ős-buddhája, s a "Padma" -ként ismeretes. A Padmaszambhava, "Lótuszból született" név valójában arra utal, hogy valójában virágzó lótuszból született.
Ha a VADZSRA GURU PADMA szótagokat együtt ejtjük ki, akkor a nézet, a meditáció és a cselekvés áldását és lényegét jelentik. A VADZSRA az igazság változatlan, gyémántos, lerombolhatatlan lényegét jelenti, amiért imádkozunk, hogy a nézetünkben megtestesüljön. A GURU a megvilágosodás nemességét és a fénylő természetet jelenti, amiért imádkozunk, hogy meditációnkban megjelenjen.
A PADMA a könyörületességet jelenti, amiért imádkozunk, hogy a cselekedeteinkben megvalósuljon.
A mantra recitálásával tehát megkapjuk Padmaszambhava és valamennyi Buddha bölcsességtudatának, nemes vonásainak és könyörületességének áldását.
A SZIDDHI annyit jelent "igaz beteljesülés, elérés, áldás, megvalósulás". Kétfajta sziddhi van: közönséges és felsőbbrendű. Ha megkapjuk a közönséges sziddhik áldását, akkor életünk minden akadája, mint a betegség, elhárul, s a jó iránti vágyaink teljesülnek, mint például a gazdagság, a sikeresség és a hosszú élet, életünk kellemes lesz, s elvezet a szellemi gyakorlatokhoz és a megvilágosodáshoz.
A felsőbbrendű sziddhik áldása magát a megvilágosodást hozza meg, Padmaszambhava teljes felismerését, a mély előnyös mind a magunk, mind más élőlények számára. Ha Padmaszambhava testéért, beszédéért, tudatáért, tulajdonságaiért és cselekedeteiért imádkozunk, akkor elérjük mind a közönséges, mind a felsőbbrendű sziddhiket.
A SZIDDHI HUM szótagokat azért mondják, hogy odavonzzák valamennyi sziddhit, mint mágnes a vasreszeléket.
A HUM a Buddhák bölcsességtudatát jelenti, s a mantra szent katalizátora. Olyan, mintha erejét és igazságát bizonyítva mondanánk: "ÚGY LEGYEN!".
A mantra lényegében tehát azt jelenti: "Megidézlek téged, Vadzsra Guru Padmaszambhava, áldásoddal add meg nekünk a közönséges és a felsőbbrendű sziddhiket.!"
Úgy tartják, hogy ez a mantra a Buddha által tanított mind a tizenkétféle tanítás áldását hordozza, ami a nyolcvannégyezer dharma lényege. Ezért, ha ezt a mantrát elmondod egyszer, olyan, mintha Buddha egész tanítását elmondanád és gyakorolnád.
A tanításnak ez a tizenkét ága gyógyszer arra, hogy megszabadítson bennünket a "Függve keletkezés tizenkettes láncolatától", amely a szamszarához (a lét körforgása) köt tudatlanság, karmikus formációk, fogalmi tudatosság, név és forma, tudat, kapcsolat, érzékelés, ragaszkodás, kapaszkodás, létezés, születés, öregkor és halál
Ez a tizenkettes láncolat a szamszara mechanizmusa, amely a szamszarát fenntartja. Ha a Vadzsra Guru mantra tizenkét szótagját recitáljuk, ettől a tizenkettes láncolattól megtisztulunk, és képesek leszünk teljesen megszabadulni a karmikus érzelmi szennyektől, ez által megszabadulunk a szamszarától.
Bár nem láthatjuk Padmaszambhavát személyesen, bölcsességtudata megjelenik a mantrában; ténylegesen ez a tizenkét szótag az ő bölcsességtudatának a megjelenése, s teljes áldását tartalmazzák. Amikor a tizenkét szótag kiejtésével őt hívod, hatalmas az áldást és adományt kapsz.
Ezekben a nehéz időkben, amikor nincs jelen buddha, vagy más, a Padmaszambhavánál erősebb menedék, akit segítségül hívhatnál, a legelőnyösebb a Vadzsra Guru mantra.
2008. július 11., péntek
Polinéz masszázs
2008. július 5., szombat
Mozgás és masszázsterápiák
Alternativ masszázs és mozgásterapeuta, Természetgyógyász
tel: 30 290 1683
Mozgásterápia |
Alternatív mozgás- és masszázsterápia definíciója:
Olyan masszázs- és mozgásmódszerek alkalmazását és oktatását jelenti, melyek a szokásos gyógytorna és gyógymasszázs keretében nem ismertek.
Nagyobb jelentőséget kapnak a belső átélések, a légzőgyakorlatok, illetve a lassú, kitartott, szimbolikus jelentőséggel is bíró mozdulatok.
A rendszeres mozgásnak komoly jelentősége van egészségünk megóvásában, javításában.
Mozgásnál intenzív a méregtelenítés, ami az anyagcsere folyamatok gyorsulásával, vérbőséggel és a verítékezéssel magyarázható (a bőrön keresztül jönnek ki a salakanyagok).
Vastagbél mozgása különböző mozgatás, mozgás hatására javul, a bélfalra lerakódott salakanyagok könnyebben távoznak a szervezetből (pl. jógagyakorlatok, hasprés, hasi légzés).
A kategóriában olvasható menüpontokon belül ismertetünk néhány általunk is javasolt, mindenki által végezhető testmozgást.